09/04/2023
Green Rose BC 16 11 10 22 - 59 -
Flying Circus 15 11 16 4 - 46 -

Γλυκό "αντίο" για το Green Rose!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο όμιλο της Development League το Green Rose, καθώς για την 25η αγωνιστική κέρδισε το Flying Circus με 59-46 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με το Green Rose να προηγείται με 16-15, χάρη σε 10 πόντους του Τριτάκη και 6 του Κανίνια. Ο Δροσόπουλος με 4 πόντους και ο Σωτηρόπουλος με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-26, έπειτα από 4 πόντους του Θοδωρή Καναβάρου και βοήθειες των Κόσσυφα, Δημητρόπουλου και Ξιάρχου. Το Flying Circus κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Δροσόπουλος και Κάκιας με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλεξάκης πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους και 7 του Κάκια, έβαλαν την παρέα του Πιπιλή στο +5, 37-42. Το δίδυμο Τριτάκη - Κανίνια έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των πρασίνων σε εκείνο το διάστημα με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 37-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Green Rose έκανε πάρτι και με 7 πόντους του Τριτάκη, 6 του Κόσσυφα και δύο τρίποντα του Θοδωρή Καναβάρου, έφτασε εύκολα στη νίκη με 59-46! Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δροσόπουλος και Αλεξάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/23 βολές, 14/45 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 19/42 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp του Green Rose ο Τριτάκης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 4/8 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος του Flying Circus ο Αλεξάκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 7/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Green Rose (Καναβάρος Κ.): Δημητρόπουλος 5 (1), Κανίνιας 10, Καναβάρος Θ. 10 (3), Καναβάρος Κ., Κόσσυφας 10 (1), Ξιάρχος 2, Τζήκας, Τριτάκης 22 (3)

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 15, Ασημακόπουλος 4, Πιπιλής, Δροσόπουλος 10, Κάκιας 12, Μαρίνης 2, Σωτηροπούλος 3 (1), Ψητός

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό 24-4 επιμέρους σκορ του Green Rose!