02/07/2020
Komodo Dragons 10 12 13 21 - 56 -
Leontario BC 11 18 9 12 - 50 -

Γλυκό φινάλε για τους DPG Warriors!

Τετάρτη 1 Ιουλίου στο κλειστό γήπεδο του Seven και οι Dpg Warriors παρά τα εκπληκτικά πράγματα που έκανε για το Λεοντάριο ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος, επικράτησαν με 56 – 50 και έκλεισαν με νίκη την σεζόν.

Με τον Πλαγιαννάκο να πασάρει από παντού, να βάζει 4 πόντους και να παίρνει βοήθειες από Δημητρακόπουλο(5) και Ζαβιτσάνο, το Λεοντάριο είχε προβάδισμα με 10 – 11 στο πρώτο δεκάλεπτο επί των Dpg που σκόραραν με Ζενέλη, Γιουλούντα, Βεργόπουλο, Βαζαίο και Κοτσιλίνη.

Με δίποντο του Ρόκιζα για τους γηπεδούχους άνοιξε το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Πλαγιαννάκο να καθοδηγεί και τους Σπυρόπουλο, Δημητρακόπουλο και Ζαβιτσάνο να σκοράρουν ξέφυγε με 12 – 20. Οι Warriors προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς με 4 πόντους του Ζενέλη και βοήθειες από Γιουλούντα, Βεργόπουλο και Βαζαίο, όμως το Leontario με 7 πόντους του Πλαγιαννάκου(φοβερό buzzer από την μία μπασκέτα στην άλλη) και δίποντο του Ζαβιτσάνου πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 22 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι πατούσαν καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Ζενέλη που πέτυχε και τους 13 πόντους της ομάδας του μείωσαν σε 35 – 38, αφού οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Λαζανάκη, Δημητρακόπουλο, Πλαγιαννάκο και Ζαβιτσάνο 9 πόντους.

Στο ξεκίνημα το τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου το Leontario κρατούσε προβάδισμα με τρίποντο του Πλαγιαννάκου και δίποντο του Δημητρακόπουλου, αλλά οι Dpg ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση τους με τον Κοτσιλίνη να φτιάχνει και τους Γιουλούντα, Βαζαίο και Gio(4) να σκοράρουν πέρασαν μπροστά με 49 – 43. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σε λιγότερο από 1 λεπτό σερί 0 – 7 με δίποντο του Ζαβιτσάνου και 5 πόντους του Πλαγιαννάκου, αλλά οι Dpg δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στα 90 δευτερόλεπτα που απέμεναν, πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους με Βαζαίο, Ζενέλη και Κοτσιλίνη κατακτώντας το ροζ φύλλο με το τελικό 56 – 50 να διαμορφώνεται ως τελικό σκορ.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Βαζαίος είναι 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Dpg είχαν 22 – 55 δίποντα, 2 – 14 τρίποντα, 6 – 11 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Το Leontario είχε 13 – 42 δίποντα, 6 – 26 τρίποντα, 6 – 10 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Dpg Warriors (Βεργόπουλος):Βεργόπουλος 4 (7ρ.), Βεργόπουλος(Gio) 4, Kοτσιλίνης 7(7ρ.) Ρόκιζας 2, Μαράκης, Ζενέλης 23, Βαζαίος 10 (10ρ,6ας.),Γιουλούντας 6( 10ρ.).

Leontario BC(Κωνσταντιδέλης): Προκοπίου, Ζαβιτσάνος 8 (7ρ.), Πλαγιαννάκος 22 (14ρ.), Α. Λαζανάκης 2, Μ. Δημητρακόπουλος 18, Κορωνάκης, Σπυρόπουλος, Κωνσταντιδέλλης.

Τι μας άρεσε: Οι εμπνεύσεις Πλαγιαννάκου – Κοτσιλίνη και βέβαια το εκπληκτικό buzzer beater από ένα καλάθι στο άλλο του Παναγιώτη Πλαγιαννάκου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.