07/04/2024
Pressof BC 18 15 21 19 - 73 -
Pink Paper 21 6 15 13 - 55 -

Γλυκοκοιτάζει το Final Four η Pressof!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ωραίο και γρήγορο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες. Από την μια πλευρά ο Κοροπούλης ανέλαβε δράση έξω από την γραμμή των 6.75, σημειώνοντας τρία τρίποντα, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Ορφανίδης δημιούργησε εξαιρετικά με 4 ασίστ, με τον Κοντομίχο να δίνει λύσεις κοντά καλάθι με 6 πόντους. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 18-21.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κάνουν πιο επιθετική την άμυνα τους, καταφέρνοντας να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Στην επίθεση Βασιλείου και Κοροπούλης έδωσαν λύσεις, με την Pressof να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-27. Ιδιαίτερα άστοχοι οι Pink Paper στην δεύτερη περίοδο σημείωσαν μόνο 6 πόντους, μένοντας πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τον Κοροπούλη να συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς, πήραν μία σημαντική διαφορά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Για τους Pink Paper ο Oρφανίδης βγήκε μπροστά στο επιθετικό κομμάτι κρατώντας κοντά την ομάδα του, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 54-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η Pressof ήταν αποφασισμένη να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι. Εκπληκτικός Βασιλείου με 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, έστειλε την διαφορά πάνω από τους είκοσι, με τους γηπεδούχους να βγάζουν τρομερή ενέργεια στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Οι Pink Paper έκαναν την προσπάθεια τους και μείωσαν την διαφορά στο 73-55, διατηρώντας ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στο δεύτερο παιχνίδι.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασιλείου με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ορφανίδης με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Pressof BC (Μπαλάσκας): Βασιλείου 18, Βρεττός, Κοντάκος 6, Κοντάκος 6, Κοροπούλης 28, Νομικός 15, Παπαθανασίου, Παραράς 4, Τσορτάς 2

Pink paper (Μποτσάκος): Αζάρ, Ανδρουτσόπουλος 8, Ζησόπουλος, Καμπόσος 15, Καραΐσκος 10, Κοντομίχος 6, Μποτσάκις 6, Ορφανίδης 8, Πρασόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι από τους γηπεδούχους!