62
Bulls 9 20 14 19 - 62 -
War Gamers 17 16 8 9 - 50 -

Γνώριμα πρόσωπα, νέα παρέα οι Bulls!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League οι Bulls, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν την ηρωική πεντάδα των War Gamers με 62-50 στο Athens Sports Hall!

Με τον Λαζαράκο να βλέπει "βαρέλι" το αντίπαλο καλάθι και να βάζει τέσσερα τρίποντα στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι War Gamers πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 9-17. Ο Ζορμπάνος με 5 πόντους και οι Πανταζής - Νικολετάκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ζορμπάνος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Bulls και με ακόμη 8 δικούς του πόντους, 7 του Σαμαρτζή και τρίποντο του Πανδή, μείωσαν στους 4, 29-33. Τους φιλοξενούμενους έστειλαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού οι Θεοδωρόπουλος και Καπέτσης με 4 πόντους ο καθένας, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσαν εύστοχα οι Αντιπάτης και Λαζαράκος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Ταύροι" έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Πανταζή και άλλους τόσους του Ζορμπάνου, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 43-41. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Σκλαβενίτη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λαζαράκο και Μέμεζα να σκοράρουν από 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 43-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bulls έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Πανταζή, Γιοβάνη και Ζορμπάνο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-50. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι "Πολεμιστές" και έτσι οι εύστοχες προσπάθειες των Θεοδωρόπουλου, Καπέτση και Λαζαράκου δεν ήταν αρκετές για το 2/2!

Betsson MVP των Bulls ο Ζορμπάνος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 9/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Μέμεζας με 8 πόντους, έχοντας 4/8 βολές και 2/7 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Bulls (Γιοβάνης): Ζορμπάνος 22 (1), Αναγνωστόπουλος, Γιοβάνης 6, Νικολετάκης 4, Πανδής 3 (1), Πανταζής 14, Παπαϊωάννου 4, Σαμαρτζής 9 (1)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Μέμεζας 8, Αντιπάτης 7 (1), Θεοδωρόπουλος 9 (1), Λαζαράκος 20 (6), Καπέτσης 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης και το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο παρέες!