29/01/2023
Golden Boys 15 18 11 18 - 62 -
The Dreamers 13 22 14 8 - 57 -

Golden Boys S01-E17!

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Golden Boys άντεξαν στην πίεση των παθιασμένων Dreamers και επικρατώντας με 62-57 έφτασαν τις 17 διαδοχικές νίκες, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στην Development 2 League. Εξαιρετική προσπάθεια από την ομάδα του Λευτέρη Μανασή που έφτασε κοντά σε μία νίκη που ήθελε πολύ. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι Golden Boys βασίστηκαν στην επιθετική τους πολυφωνία, βρίσκοντας λύσεις από τους Χερτζ (4π.), Β. Χαχάμη (2π.), Λαλιώτη (3π.), Ποντικό (2π.), Κούγια (2π.) και Ιορδανίδη (2π.). Οι Dreamers, από την άλλη, απάντησαν με Μανασή (7π.), Ν. Ελενίτσα (2π.), Γ. Κοντό (2π.) και Ν. Κοντό (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα βελτιώθηκε εκατέρωθεν, με τους Dreamers να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Μανασή (6π.), Ν. Κοντό (5π.), Κωνσταντέλλο (4π.), Α. Ελενίτσα (4π.) και Γ. Κοντό (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι πρωτοπόροι απώλεσαν το προβάδισμα οδεύοντας προς τα αποδυτήρια, παρά την προσπάθεια των Α. Χαχάμη (7π.), Ποντικού (4π.), Κούγια (3π.), Κατσούλη (2π.) και Β. Χαχάμη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 33-35.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Οι Dreamers με πρωταγωνιστές τους Ν. Κοντό (5π.), Γ. Κοντό (3π.), Α. Ελενίτσα (3π.) και Παναγόπουλο (2π.) διατήρησαν το προβάδισμα στην κατοχή τους και έδειξαν ικανοί να ολοκληρώσουν την έκπληξη. Οι Golden Boys διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, με τον Δαπόλα (5π.) να ξεχωρίζει σε αυτό το σημείο, δίνοντας πολύτιμες βοήθειες ερχόμενος από τον πάγκο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-49.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τις δύο ομάδες να καταθέτουν ψυχή και σώμα στο παρκέ. Οδεύοντας προς κρίσιμα τελευταία λεπτά οι μεγάλες προσωπικότητες των δύο ομάδων βγήκαν μπροστά. Β. Χαχάμης (8π.) και Α. Χαχάμης (6π.) ήταν καθοριστικοί στο φινάλε, δίνοντας μια ακόμη νίκη στην ομάδα τους. Οι Dreamers κόλλησαν επιθετικά την κρίσιμη ώρα και παρά την προσπάθεια των Μανασή (5π.) και Ν. Κοντού (2π.) γνώρισαν την τέταρτη φετινή τους ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Golden Boys είχαν 22/55 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 9/22 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Dreamers είχαν 12/39 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Δαπόλας με 7 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Μανασής με 19 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Golden Boys (Χαχάμης) : Δαπόλας 7, Ιορδανίδης 2, Κατσούλης 2, Κούγιας 5 (1), Λαλιώτης 3, Μπάστας, Ποντικός 8, Α. Χαχάμης 15 (1), Β. Χαχάμης 12 (1), Χερτζ 8.

Dreamers (Μανασής) : Ελενίτσας Ν. 3, Ελενίτσας Α. 7 (1), Κοντός Ν. 14 (2), Κοντός Γ. 8 (2), Κωνσταντέλος 4, Μανασής 19 (3), Παναγόπουλος 2, Περγαντής.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.