19/07/2021
Χάνειball 2 11 15 9 - 37 -
Cosa Nostra 10 8 14 11 - 43 -

Γονιδάκη παρόντος πάσα αρχή παυσάτω!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για τη φάση των 32 της Summer Development League, οι Cosa Nostra εξασφάλισαν το εισιτήριο για την επόμενη φάση , καθώς επιβλήθηκαν των ΧάνειBall  με 37-43 .

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό ντέρμπι  με δυνατές άμυνες , σκληρές μονομαχίες  , εναλλαγές στο προβάδισμα και  σασπένς  με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται   στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης άνηκε ολοκληρωτικά στους Cosa και με όπλο τη πολύ καλή τους άμυνα, αλλά και τον Γιώργο Γονιδάκη να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του και στις δυο πλευρές του γηπέδου, έκλεισαν τη περίοδο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 2-10 . Οι Κουτσουριδάκης και Γονιδάκης είχαν από 3 πόντους , ενώ το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων το πέτυχε ο Κώστας Χριστόπουλος .

Στη δεύτερη περίοδο ο Γονιδάκης και η παρέα του δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα χρονικό σημείο , καθώς προηγήθηκαν , 7-13 και 10-16 ,   με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 5 πόντους διαφορά , 13-18  . Σε αυτό το διάστημα ο Γονιδάκης πέτυχε 3 πόντους , ενώ οι Κώστας Χριστόπουλος και Θανάσης Μπελεφάντης είχαν από 4 .

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο όσον αφορά την εξέλιξη του σκορ , καθώς οι νικητές είχαν το προβάδισμα με 15-23 ,17-27 και 28-32 , όπου ήταν και το τελικό σκορ της περιόδου αυτής . Ο εκπληκτικός Γιώργος Γονιδάκης πέτυχε 5 πόντους , ενώ από τους ΧάνειBall o Γιάννης Γουβής είχε 6 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης έκρυβε έντονες συγκινήσεις , αφού οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά  για πρώτη φορά στο παιχνίδι , 33-32 , με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και με 2 τρίποντες βόμβες των Γονιδάκη και Τραγή να ανακτούν τον έλεγχο του αγώνα , 33-40 , με το τέλος να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρόκριση στην επόμενη φάση της Summer Development League με 37-43 .

Hall of brands mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Χατζησυμεωνίδης με 2 πόντους , 14 ριμπάουντ ,  2 ασίστ και 3 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Θανάσης Μπελεφάντης είχε 6 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι νικητές είχαν συνολικά 9/29 δίποντα , 7/26 τρίποντα , 4/11 βολές , 38 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 9 κλεψίματα  και 13 λάθη . Οι γηπεδούχοι είχαν  12/46 δίποντα ,  3/22 τρίποντα ,  4/5 βολές , 38 ριμπάουντ ,  9 ασίστ , 7 κλεψίματα και 14 λάθη .

ΧάνειBall:(Δημήτρης Χριστόπουλος): Μπελεφάντης 6  , Γουβής 4  , Κώστας  Χρστόπουλος 7 , Κώστας Σερ. Χριστόπουλος 8 , Δημήτρης Χριστόπουλος 8 , Ρίσβας 4 .

Cosa Nosa:(Μπρούστας) : Τζαχρήστας 2  , Χατζησυμεωνίδης 2  , Καμπουράκης 2  , Γονιδάκης 22 , Τραγής 3  , Κουτσουριδάκης , Κάκιος 12 .

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική παράσταση του Γιώργου Γονιδάκη , ο οποίος ντύθηκε Θανάσης Μπρούστας και με 22 πόντους οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη πρόκριση .