29/01/2024
Somalia Pirates 9 11 24 18 - 62 -
Γκουρούδες 19 23 36 14 - 92 -

Γκουρούδες όπως λέμε Golden State!

Οι Γκουρούδες ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και με έξι πόντους του Μπαλαούρα και πέντε του Ντίνου Αχή, πήραν προβάδισμα εννέα πόντων στο σκορ, 2-11, στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Βρούτσης με έξι πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των Σομαλών, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν σε θέση συνοδηγού στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 9-19.

Ξεκινώντας τη δεύτερη περίοδο, τα τρίποντα του Βρούτση και του Καλφαγιάννη από τους γηπεδούχους έδωσαν νέα πνοή στην επίθεση των Πειρατών και μείωσαν τη διαφορά στους 11 πόντους. Μπαλαούρας, Μελάγιες, Οικονόμου και Παύλος Αχής συνέχισαν να ταλαιπωρούν την άμυνα των κόκκινων και διεύρυναν την ήδη υπάρχουσα διαφορά. Σκορ πρώτου μέρους, 20-42!

Τρίποντο πάρτυ είχε το μενού στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Γκουρούδες να σκοράρουν όλοι και να πετυχαίνουν 8 τρίποντα και συνολικά 36 πόντους! Οι Σομαλοί βελτίωσαν σαφώς την αποτελεσματικότητα τους επιθετικά και με πρωταγωνιστές τους Καλφαγιάννη (10π) και Βρούτση (6π) καθόρισαν το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 48-72.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στη Ζωφριά, με τον Στραβοπιεράκο, τον Παπαηλιού και τον Ντούλη να συνδέονται για τους μαύρο-κόκκινους και τον Μελαγιες από την άλλη να προσθέτει ακόμα δύο τρίποντα στη συλλογή του. Οι Γκουρούδες εν τέλει έφυγαν νικητές από τη Ζωφριά, κάνοντας έτσι το 12-1 στη φετινή σεζόν.

Betsson MVP για τους Γκουρούδες αναδείχτηκε ο Παύλος Αχής με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 6 ασίστ, ενώ από τους Σομαλούς διακρίθηκε ο Βασίλης Βρούτσης με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 26/57 δίποντα, 2/10 τρίποντα,  4/9 βολές, 32 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/39 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 4/7 βολές, 46 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη.

Somalia Pirates (Στραβοπιεράκος): Βρούτσης 9, Γιαννοσπύρος 1, Καλφαγιάννης 15, Ντζόγιας 6, Ντούλης 11, Παπαηλιού 10, Σταματέας 2, Στραβοπιεράκος 8.

Γκουρούδες (Αχής): Κ. Αχής 15, Π. Αχής 26, Βασιλάκης 8, Μελάγιες 10, Μπαλαούρας 12, Οικονόμου 21.

Τι μας άρεσε: To διαστημικό τρίτο δεκάλεπτο των Γκουρούδων!