23/10/2023
Colombians BC 11 24 19 14 - 68 -
Ιπ-πότες 9 9 17 6 - 41 -

Επιτέλους έβγαλαν γούστα οι Colombians!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Colombians επέβαλαν από το πρώτο λεπτό της συνάντησης το παιχνίδι τους, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και κατάφεραν να σπάσουν το ρόδι, νικώντας τους Ιππότες με το ευρύ 68-41!

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυε τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς μπορεί να βρήκε μπροστά του γηπεδούχους, αλλά με το φτωχό 11-9! Ο Μπουλούγαρης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ρετουνιότης, Πασχαλάκης και Κυριακόπουλος. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μούρτζος κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια με 5 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Colombians έβγαλαν στο παρκέ της Basketaki Arena όλα αυτά τα οποία υπηρετούν σαν ομάδα και έχουν στο μπασκετικό dna τους, καθώς έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Γιαννακόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 35-18. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν επιθετικό έλλειμμα και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Σιαπάνη με 3 πόντους.

Οι «Κολομβιανοί» επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο τους να πλησιάσει στο σκορ, κάτι το οποίο εν τέλει το κατάφεραν, καθώς οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα δεκαεννέα πόντων με σκορ 54-35! Οι γηπεδούχοι είχαν ως πρώτους σκόρερ τους Γιαννακόπουλο(4π) και Τάκιδη(4π), ενώ 11 είχε ο εξαιρετικός Δήμου για λογαριασμό των Ιπποτών!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δόθηκε η ευκαιρία στους «Ultras» των Colombians, που για ακόμα ένα βράδυ βρέθηκαν στις εξέδρες για να υποστηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα, να αποθεώσουν τον αγαπημένο τους παιδί που ακούει στο όνομα,Τούντας! Ο εξαιρετικός guard πέρασε στο παρκέ εν μέσω αποθέωσης και εκείνος τους αποζημίωσε με ένα πολύ όμορφο καλάθι! Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της Γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη πρώτη  τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 68-41.

Betsson MVP ο Κυριάκος Γιαννακόπουλος 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ανδρέας Σιαπάνης είχε  6 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 17/40 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 10/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/37 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 14/24 βολές, 46 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 19 λάθη!

Colombians(Π.Κιούκης): Γιαννακόπουλος 12, Ζώτος 2, Καλαντζάκης 7, Κ.Κιούκης 7, Κυριακόπουλος 8, Μπουλούγαρης 6, Πασχαλάκης 10, Ρετουνιότης 7, Τακίδης 5, Τούντας 4.

Ιππότες(Κεκεμπάνος): Ανυφαντής, Γκουντόπουλος, Δήμου 23, Κεκεμπάνος 2, Μαυροειδής, Μούρτζος 5, Μπαρδούσης, Πεπόνης 5, Σιαπάνης 6!

Τι μας άρεσε: Το μπάσκετ που υπηρετεί η ομάδα του Παρασκευά Κιούκη!