18/11/2023
RBD Indians B.C 18 17 17 11 - 63 -
Intercity BC 11 19 17 18 - 65 -

Γουστάρει με ανατροπή η Intercity!

Το απόγευμα του Σαββάτου 18 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, οι Indians έδειχναν έτοιμοι να πιάσουν στην βαθμολογία την αντίπαλη ομάδα, καθώς ήλεγχαν το παιχνίδι για παραπάνω από 35 λεπτά, όμως η εφτάψυχη και Refuse to lose Intercity,επέστρεψε από το -16 και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με 63-65!

Οι ομάδες πήγαιναν σε αργό τέμπο και σετ επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Indians να βρίσκουν ρυθμό μετά τα μισά και με μπροστάρη τον Ιωακειμίδη με 8 πόντους και τον Κουρή να ακολουθεί με 4, να χτίζουν διαφορά 7 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, η γεμάτη απουσίες Ιντερσίτι, πάλευε να κρατηθεί στο παιχνίδι με πρώτο βιολί τον Σταματόπουλο με 5 και τον Νικολάου να προσφέρει 4, για το 18 – 11.

Οι αντίπαλοι είχαν από ένα καλό πεντάλεπτο στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-30. Οι Ινδιάνοι έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα και με τους ίδιους πρωταγωνιστές στην επίθεση(Ιωακειμίδης 8, Κουρκουρής 6), έστειλαν την διαφορά ακόμα και στο + 16. Μετά το πεντάλεπτο, η Intercity ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, πήρε το μομέντουμ και με αιχμή του δόρατος τον Μπαλαφούτη με 7 πόντους και τους Στρίκο – Σταματόπουλο να σκοράρουν από 4 έκαστος, πλησίασαν στους 5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Indians να μη χάνουν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να γυρίσουν τούμπα το ματς με Μπαλαφούτη(8)και Στρίκο(4) να ηγούνται στην επίθεση, με τους Ινδιάνους να εμπνέονται από τα μαγικά του Μπουρίτη και να χτυπούν στο ανοιχτό γήπεδο με τον Κουρκουρή(8), για το 52-47.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Indians δύο χειρός Ιωακειμίδη που πέτυχε ακόμα 4 πόντους έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, όμως η Ιντερσίτι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη! Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και τους Μπαλαφούτη(4) και Σταματόπουλο(6) να ηγούνται στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μετά από ώρα να περάσουν μπροστά με 59 – 60. Οι Indians παρότι έχασαν το μομέντουμ, κατάφεραν αμέσως να αντιδράσουν με 4 πόντους του Μπουρίτη, όμως η Intercity με Σταματόπουλο και Στρίκο ,να ολοκληρώνουν μία σπουδαία προσπάθεια, έκαναν μεγάλη ανατροπή και επικράτησαν με 63 – 65.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννης Σταματόπουλος με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Αρβανίτης με 5 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Indians είχαν 23/53 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 11/18 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Η Intercity είχε 26/55 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 7/18 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 5(18ρ.), Ζέζας, Ιωακειμίδης 22, Κουρκουρής 19, Κρητικός 2, Μαρπίνης 2, Μπουρίτης 13.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αργυριάδης (8 ρ.), Μπαλαφούτης 21, Νικολάου 6(11ρ.), Σταματόπουλος 23(9ρ.), Σταυρόπουλος 2, Στρίκος 13(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας και η πίστη που έδειξαν οι Ιντερσίτι όταν βρέθηκαν πίσω με 16.