01/04/2024
Miami Heets 15 10 17 19 - 61 -
Deportivo Faliro 7 12 4 14 - 37 -

Ποιος τους είδε και δεν τους φοβήθηκε τους Miami Heets!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, οι Miami Heets έδωσαν ένα πολύ καλό μάθημα στην Deportivo Faliro, καθώς παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για 40 αγωνιστικά λεπτά  την έπιασε από το λαιμό, την σκόρπισε με το εντυπωσιακό 61-37 και έκανε πανάξια το 1-0 στην μεταξύ τους σειρά!

Η αρμάδα του Σάμιου μπήκε αγριεμένη στο παρκέ, δεν άφησε τον αντίπαλο της να πάρει στην κυριολεξία ανάσα, και με τους Θεοδωράκη και Αναστασίου να παίζουν άμυνα για σεμινάριο, αλλά και τον Πιτούλη να βρίσκει δύο φορές σκορ έξω από την γραμμή των 6.75, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 15-7! Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα τοίχο μπροστά τους, ασφυκτιουσαν από το πρες των Miami και διόλου τυχαίο δεν ήταν το γεγονός, ότι το το πέρας του δεκαλέπτου τους βρήκε με 2/8β(25%), 1/6δ(17%) και 1/5τ(20%).

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού μπορεί να ήταν πιο ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 10-12, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να οδηγηθούν στα αποδυτήρια έχοντας έξι πόντους διαφορά με σκορ 25-19! Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου η εκπληκτική άμυνα του Θεοδωράκη, με βοήθειες από τον Αναστασίου, πάνω στον Τριανταφυλλίδη! Ενδεικτικό των όσων λέμε, οι τρεις μεγαλοπρεπείς τάπες στα ίσα, αλλά και το γεγονός ότι ο ηγέτης των φιλοξενούμενων πέτυχε το πρώτο του και μοναδικό καλάθι δυο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου!

Δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε στην ανάπαυλα, αλλά αυτό που έκαναν οι Miami στην Deportivo στο τρίτο δεκάλεπτο θα το θυμούνται για πάρα πολύ καιρό! Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την πίεση τους, πρέσαραν σε όλα τα μήκη και πλάτυ του παρκέ, πέτυχαν μεγάλα καλάθια τόσο στο ανοιχτό γήπεδο, όσο και έξω από την γραμμή των 6.75 και υποχρέωσαν την ομάδα του Μαρινάκη να κλείσει την περίοδο με την φτωχή συγκομιδή των 4 πόντων! Επιπλέον, πρέπει να τονιστεί ότι οι Heets σε 30 αγωνιστικά λεπτά είχαν μόλις ένα λάθος! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 42-23!

Ήταν ξεκάθαρο, ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν πληγεί ανεπανόρθωτα τόσο σε πνευματικό, όσο και σε σωματικό επίπεδο, καθώς ο τρόπος που τους αντιμετώπισε ο αντίπαλος τους είχε εξαντλήσει στον μέγιστο βαθμό! Οι Heets δεν έβγαλαν ουτε στιγμή το πόδι από το γκάζι, συνέχισαν να προσφέρουν μοναδική ομορφιάς φάσεις και κατάφεραν να φτάσουν σε μια πανάξια νίκη με το εντυπωσιακό 61-37! Από την πλευρά των νικητών δεν υπήρξε ούτε ένας υστερήσας,ενώ στην αντίπερα όχθη κανένας διακριθέντας! Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΣΕΦ, την Τετάρτη στις 20.30!

Betsson MVP ο Νίκος Αναστασίου με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Τριανταφυλλίδης είχε  3 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κοψίματα!

Miami Heets(Σάμιος): Αλογοσκούφης 1, Αναστασίου 8, Βαντής 8, Δευτεραίος 4, Θεοδωράκης 8, Κούρκουλος 7, Μαρινάκης 8, Παπαδόπουλος 2, Πιτούλης 12, Ταγματάρχης 3, Τζουβανάκης.

Deportivo Faliro(Μαρινάκης): Γαρμπής 2, Κακαλέτρης 4, Μαρινάκης, Μαρούσος 8, Μπίμπας 4, Ναυπλιώτης, Παπαδόπουλος 5, Παύλου 3, Τριανταφυλλίδης 3, Φέλλας 8.

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση των νικητών και στις δύο πλευρές, αλλά και ο τρόπος που επιβλήθηκε ο Θεοδωράκης στον Τριανταφυλλίδη σε άμυνα-επίθεση!