11/05/2022
Black Mamba 17 17 16 14 11 75 -
Hood BC 14 20 10 20 4 68 -

Γράφει ιστορία το Black Mamba!

Στα ημιτελικά του Basketaki Cup προκρίθηκε το Black Mamba, καθώς για τους 8 λύγισε στην παράταση την Hood με 75-68 και θα βρει στον δρόμο του τους New World Fix, εκπροσωπώντας παράλληλα και την Master League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με το Black Mamba να προηγείται με 17-14, έπειτα από 11 πόντους του Δέδε και 6 του Μπολοτάκη. Ο Σαρρής με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ τον ακολούθησε ο Πρωτόγερος με 4.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Πρωτόγερου, 5 του Σαρρή, 4 του Σιφναίου και τρίποντο του Γιάτσε, η Hood έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 34-34. Ο Δέδες συνέχιζε την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 7 πόντους για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Καρυώτης και Μπολοτάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπασδάνη έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Δέδε, 5 του Μπολοτάκη και τρίποντο του Μονέου, βρέθηκε στο +6, 50-44. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Σαρρής και Λαύκας με 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 50-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Σαρρής με 11 πόντους και ο Σιφναίος με 7 φώναξαν “παρών” για την ομάδα του Πατσάκα και έστειλαν το ματς στην παράταση, 64-64. Ο Δέδες με 6 πόντους ηγήθηκε και στα τελευταία λεπτά της επίθεσης των γηπεδούχων, ενώ από 4 είχαν οι Μπολοτάκης και Χιμντάν.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Black Mamba πήρε πιο σωστές επιλογές και με δράστες στην επίθεση τους Μπολοτάκη, Δέδε και Φώτογλου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 75-68, ενώ για τους “Χουντιανούς” ξεχώρισε ο Σιφναίος, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 20/26 βολές, 23/54 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/20 βολές, 17/45 δίποντα και 8/34 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp του Black Mamba ο Δέδες με 33 πόντους (double-double), έχοντας 11/14 βολές και 11/21 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος της Hood ο Λαύκας με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Black Mamba (Μπασδάνης): Φώτογλου 5 (1), Καρυώτης 3, Μπολοτάκης 22, Δέδες 33, Μονέος 4 (1), Χιμντάν 8, Μαρίτσας

Hood (Πατσάκας): Γιάτσε 3 (1), Πρωτόγερος 12, Σαρρής 24 (5), Milicevic, Λαύκας 3, Μισιακός 2, Ποστόλλης 2, Σιφναίος 22 (2), Μπέσιος

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 45 λεπτά!