21/06/2023
Ellinoroston Celtics 6 12 10 14 - 42 -
Gran Camaria 17 18 14 10 - 59 -

Τα Gran Camaria στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Development League!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall τα Gran Camaria διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στους Ellinoroston Celtics και, επικρατώντας με 42-59, τσέκαραν το εισιτήριο για το Top 16 της Summer Development League. Φινάλε της σεζόν για τους Σέλτικς που παρουσίασαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο συγκριτικά με το Game 1, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να διεκδικήσουν με αξιώσεις τη νίκη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Όντας προσηλωμένα στην άμυνα και αρκετά αποτελεσματικά στο επιθετικό σκέλος τα Καμάρια του coach Αθανασίου έχτισαν γρήγορα διψήφια διαφορά, βρίσκοντας λύσεις από τους Γ. Ζαλακώστα (7π.), Κουντούρη (6π.), Τσακανίκα (2π.) και Χρυσίνα (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι Πράσινοι, παρά την προσπάθεια των Αλεξίου (4π.) και Γουρνέλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Ellinoroston βρήκαν ρυθμό, χάρη στους Χατζηγιάννη (5π.), Παπαιάκο (4π.) και Γουρνέλο (3π.), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα. Ο Γ. Ζαλακώστας (8π.) συνέχισε να δημιουργεί σταθερά προβλήματα στους γηπεδούχους, οδηγώντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων ! Σκορ ημιχρόνου, 18-35.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-14 υπέρ των μετέπειτα νικητών. Οι Γουρνέλος (4π.), Κοσκίνας (3π.) και Τσίλης (3π.) τράβηξαν κουπί για λογαριασμό των Celtics, ενώ τα Gran Camaria απάντησαν με Χρυσίνα (6π.), Β. Ζαλακώστα (3π.), Περγούλη (2π.), Κουντούρη (2π.) και Παπάζογλου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-49.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού τόσο η νίκη όσο και η πρόκριση είχαν ήδη κριθεί. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο απελευθερωμένα, βελτιώνοντας σημαντικά την εικόνα τους με πρωταγωνιστές τους Γουρνέλο (5π.), Παπαιάκο (3π.), Χατζηγιάννη (2π.) και Αλεξίου (2π.). Από τα Καμάρια ο Περγούλης (7π.) έκανε τη διαφορά στο φινάλε. Η ομάδα του coach Αθανασίου στρέφει, λοιπόν, την προσοχή της στους Kavlanta Hawks του Θάνου Σοφούλη και στη νέα σειρά αγώνων που καλείται να δώσει με φόντο την πρόκριση στα QuarterFinals της κατηγορίας.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 11/39 δίποντα, 5/30 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη. Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 23/52 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 4/14 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κουντούρης με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Γουρνέλος με 14 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Ellinoroston Celtics (Ασημάκος) : Αλεξίου 6 (1), Γουρνέλος 14 (2), Κοσκίνας 5 (1), Νάστος, Παπαιάκος 7, Τσίλης 3, Φυλακτός, Χατζηγιάννης 7 (1).

Gran Camaria (Αθανασίου) :  Αθανασίου, Γουναρίδης Στ., Ζαλακώστας Β. 6 (1), Ζαλακώστας Γ. 18 (1), Κουντούρης 8, Παπάζογλου 2, Περγούλης 11 (1), Σακελλαρίου 2, Τσακανίκας 4, Χρυσίνας 8.

Τι μας άρεσε : Οι μεταγραφικές προσθήκες των Gran Camaria, αλλά και αυτές που μάθαμε πως ετοιμάζουν !