01/11/2023
Gran Camaria 24 20 6 16 - 66 -
Tsouvalia 12 10 13 12 - 47 -

Gran Camaria για φίλημα!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς τα Gran Camaria υποδέχθηκαν τα Tsouvalia για την τέταρτη αγωνιστική της Evolution league, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τις απουσίες των φιλοξενούμενων και να παίρνουν μια σχετικά άνετη νίκη με 66-47.

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ, με τους Βασίλη Ζαλακώστα και Μπασδάνη να σημειώνουν από 5 πόντους, αλλά και με τον Κουντούρη που σκόραρε 6 πόντους με δύο τρίποντα. Για τα Tsouvalia ξεκίνησε καλά το παιχνίδι ο Ανδρικόπουλος με 6 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 24-12.

Ανάλογη συνέχεια για τα Camaria και στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με τους 8 πόντους του Πέργουλη αύξησαν την διαφορά τους στο τέλος του ημιχρόνου με το ταμπλό να γράφει 44-22.

Στην επανάληψη οι 5 μαχητές από τα Tsouvalia έδειξαν χαρακτήρα και έκαναν ένα πολύ σοβαρό τρίτο δεκάλεπτο, με τους 6 πόντους του Ανδρικόπουλου και τους 5 πόντους του Παπαντώνη κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 στα μέσα της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους από την πίεση των φιλοξενούμενων και με τους 7 πόντους του Πέργουλη κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι την διαφορά και να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Ζωφριά με 66-47.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο ο Πέργουλης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καρδαράς με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Τα Gran Camaria είχαν 21/48 δίποντα, και 8/16 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 14 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/13 βολές, 18/52 δίποντα και 0/25 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 7 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου): Ζαλακώστας Β. 5 (1), Ζαλακώστας Γ. (4), Ζαλακώστας Ν. 3 (1), Κουντούρης 10 (2), Μπασδάνης 13 (3), Πέργουλης 17 (1), Σακελαρίου, Τσακανίκας 6, Χρυσίνας 8

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 12, Καρδαράς 10, Κοτσιλίνης 8, Κυριακίδης 4, Παπαντώνης 13

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων!