09/12/2022
Gran Μανάρια 15 11 15 11 - 52 -
Sun City Spurs 15 5 18 11 - 49 -

Gran Μανάρια, η αντίδραση!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τα Gran Μανάρια στον τέταρτο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Sun City Spurs με 52-49 στο Athens Sports Hall και παραμένουν σταθερά σε τροχιά playoff!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-15. Ο Σκιαδόπουλος με δύο τρίποντα και ο Παπαχριστοδούλου με 5 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους Sun City Spurs 8 πόντους πέτυχε ο Κυριαζίδης και ένα έμμεσο τρίποντο ο Μιχαλόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο τα Gran Μανάρια έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Παπαχριστοδούλου, νέο τρίποντο του Σκιαδόπουλου και βοήθειες των Καμπόλη - Αντώνη Τσίγκου, βρέθηκαν στο +8, 26-18, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 26-20, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Πάλλης, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Μιχαλόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ασπροπυργιώτες κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 33-20, με τον Ισίδωρο Τσίγκο να πετυχαίνει 7 πόντους, 4 είχε ο Σκληρός και ένα τριποντάκι ο Σκιαδόπουλος. Άμεσα ήρθε η απάντηση από το συγκρότημα του Πέλεχα, αφού με 10 πόντους του Μιχαλόπουλου και δύο τρίποντες βόμβες του Πάλλη, πλησίασε στους 3, 41-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η αρμάδα του Μπρέμπου έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, όταν με 5 νέους πόντους του Ισίδωρου Τσίγκου βρέθηκε στο +9, 50-41, 5:00 για την λήξη. Δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα τα "Σπιρούνια" και με 4 πόντους του Πάλλη, τρίποντο του Μιχαλόπουλου και δίποντα των Ντεντόπουλου - Κυριαζίδη, πλησίασαν στον πόντο, 50-49, 2:00 για το τέλος. Στο υπόλοιπο του ντέρμπι ο Καμπόλης φώναξε παρών και με δικό του καλάθι οι γηπεδούχοι έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-49!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 14/33 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι 6/16 βολές, 8/32 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Σκιαδόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 4/6 τρίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Μιχαλόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 2/5 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Σκιαδόπουλος 12 (4), Τσίγκος Α. 2, Τσίγκος Ι. 12, Σκληρός 10, Παπαχριστοδούλου 12 (1), Λιάκος, Καραμπούλας, Καμπόλης 4, Αλεξανδρίδης

Sun City Spurs (Πέλεχας): Μιχαλόπουλος 19 (4), Πάλλης 14 (3), Ντεντόπουλος 2, Κυπριανός, Κυριαζίδης 12 (2), Γιουλούντας, Καραγιάννης, Σαπουντζής 2

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που κράτησε για 40 λεπτά!