26/10/2021
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 16 18 22 21 - 77 -
Athens Pistols 14 13 11 11 - 49 -

Γρατσιάτε, μας κάνεις πλάκα ;

Με τον Γεράσιμο Γρατσιάτο να κάνει… όργια σημειώνοντας 47 πόντους, ο ελλιπέστατος Αρχιστράτηγος Βασδέκης επικράτησε με 77-49 των Athens Pistols στο κλειστό του Κολωνού!
Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Ο Βασδέκης, ήταν πιο ψύχραιμος και προηγήθηκε με 16-14 με τον Γεράσιμο Γρατσιάτο να σημειώνει 12 πόντους. Για τους Athens Pistols 5 πόντους σημείωσε ο Βασίλης Μπαλωμένος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Χρήστος Κόκκαλης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη να διατηρεί τα ηνία του ματς, χωρίς ωστόσο να μπορεί να καθαρίσει το παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 34-27 υπέρ του Βασδέκη με τον Γρατσιάτο να σημειώνει άλλους 10 πόντους, φτάνοντας στους 22. Για τους «μαύρους» 4 πόντους σημείωσε ο Σταμάτης Ρήγας.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ακούραστοι παίκτες του Βασδέκη άρχισαν να ανεβάζουν τον ρυθμό τους. Με τον Γρατσιάτο να βάζει άλλους 14 πόντους οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 22-11 και προηγήθηκαν με 18, 56-38. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, που δεν μπορούσαν να αντέξουν σε αυτόν τον φρενήρη ρυθμό 4 πόντους πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Γιώργος Φασουλάκης.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, ο Βασδέκης διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και έφτασε στην νίκη με 77-49 κάνοντας το 2/2 στον όμιλο του στην Master League. Στον αντίποδα, οι Pistols υπέστησαν την πρώτη τους ήττα στην χρονιά, παρόλο που τα δείγματα για φέτος που έχουν δείξει είναι ενθαρρυντικά.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γεράσιμος Γρατσιάτος με 47 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μπαλωμένος με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 26/75 εντός πεδιάς, 11/36 τρίποντα και 14/18 βολές. Πήραν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη, οι Pistols είχαν 22/70 εντός πεδιάς, 3/22 τρίποντα και 2/9 βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα.
Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Τογγαλίδης): Λιοφάγος, Τογγαλίδης 11, Σύκαρης 15, Ευσταθίου 4, Γρατσιάτος 47.
Athens Pistols (Μπαλωμένος): Μπαλωμένος 11, Φασουλάκης 10, Βρυώνης, Δαλίτσικας 2, Ρήγας Δ 9, Βέλλης 5, Ρήγας Σ 4, Κόκκαλης 8.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Γρατσιάτου που ήταν ισοπεδωτικός!