15/10/2022
Skroutz 5 21 12 15 - 53 -
Brotherhoops 15 8 14 23 - 60 -

Γρήγορη επιστροφή στις επιτυχίες για τους Brotherhoops !

Απόγευμα Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Brotherhoops επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας με 53-60 του Skroutz σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 3-1 πλέον η ομάδα των αδερφών Βουγά που άφησε γρήγορα πίσω της τη βαριά ήττα της τρίτης αγωνιστικής. Καλή εμφάνιση ανά διαστήματα από το Skroutz που πάλεψε μέχρι τέλους. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τους μετέπειτα νικητές που θέλησαν να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Με τον Τζεβελέκο (4π.), τον Τόλη (4π.) και τον Κωτσάκη (5π.) να ξεχωρίζουν οι Brotherhoops έχτισαν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα. Σε ρηχά νερά κινήθηκε το Skroutz στα πρώτα λεπτά, σκοράροντας μόλις 5 πόντους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-15.

Πλήρης εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους και να διανύουν το πιο παραγωγικό τους διάστημα. Ο Παυλίδης (7π.) ήταν ηγετικός, οι Δούμας (6π.) και Παπαδόπουλος (6π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια από κοντινή και μακρινή απόσταση αντίστοιχα και οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Μόλις 8 πόντους σκόραραν οι φιλοξενούμενοι, με τον Τζεβελέκο (5π.) να παραμένει σταθερός επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 26-23.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ με το επιμέρους της τρίτης περιόδου να γράφει 12-14 για τους Brotherhoops. Ο Α. Βουγάς ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα, προσθέτοντας ακόμη 7 πόντους στη συλλογή του και έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Κωτσάκη (4π.). Από την πλευρά των γηπεδούχων τα δύο νέα τρίποντα του Παπαδόπουλου, αλλά και η πολυφωνία του Skroutz διατήρησαν το υπέρ του προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-37.

Τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο από τους Brotherhoops που σκόραραν 23 πόντους, όσους δηλαδή σημείωσαν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Κωτσάκης (10π.) και Βουγάς (7π.) ήταν και πάλι καθοριστικοί. Το Skroutz βρήκε λύσεις επιθετικά χάρη στους Μερεμέτη (5π.) και Παυλίδη (5π.), αλλά αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνα και μοιραία γνώρισε την τρίτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, το Skroutz είχε 14/41 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 4/13 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 18 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brotherhoops είχαν 19/55 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 10/14 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 24 λάθη.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Τζεβελέκος με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/13 δίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φοίβος Παυλίδης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Skroutz (Παυλίδης) : Δούμας 8 (8ρ.), Μερεμέτης 15 (10ρ.), Μπουρλάς 2 (6ρ.), Ξένος (2 ασί.), Παπαδόπουλος 12 (4), Παυλίδης 14 (12ρ., 2 τρ.), Πουλής, Τζανετής 2.

Brotherhoops (Τσουλάτης) : Βίλας, Βουγάς Α. 17 (2), Κωτσάκης 19 (10ρ.), Τζεβελέκος 12 (13ρ.), Τσουλάτης, Τόλης 10, Χάλαρης 2 (17ρ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.