Brazzerzz Beachterzz 19 15 11 12 - 57 -
Griffins 24 9 23 21 - 77 -

Νίκη των Griffins με σούπερ Κοτσόλη!

Βράδυ Παρασκευής στο Μαζαράκη Brazzerzz με Griffins αγωνίστηκαν για την εξ αναβολής 11 αγωνιστική της Master League. Οι Griffins πήραν το ροζ φύλλο, με  ελπίδα την πρόκριση στα πλειφ ανόδου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Griffins ηταν αυτοι που μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, καθώς σκόραραν τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Κιαχόπουλο και Βιλτανιώτη. Και από σου εντός πεδίας έδωσε λύσεις ο Κοτσόλης. Από τους αντιπάλους σκόραραν οι Δημητριάδης και Καλαϊτζής, διαμορφώνοντας το 19-24.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά, ενώ έπειτα πέρασαν και μπροστά στο σκορ με καλές αμυντικές λειτουργίες και με εύστοχες επιθέσεις από τους Δημητριάδης,  Χαΐτο και Πίλτση. Οι φιλοξενουμενοι μείωσαν με τους Σπυρόπουλος και Κοτσόλη, φτάνοντας έτσι το σκορ στο ημίχρονο 34-33.

Στην επανάληψη οι Griffins γύρισαν σε άμυνα ζώνης και σε συνδυασμό με ωραίες συνεργασίες στην επίθεση πήραν ξανά το προβάδισμα στα χέρια τους. Πρωταγωνιστές ήταν οι Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, και Παπαδόπουλος. Από την αντίπερα όχθη σκόραραν οι Πολυχρονόπουλος και Δημητριάδης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Griffins διεύρυναν την διαφορά στο σκορ με τους Κοτσόλη, Παπαδόπουλο, Βιλτανιώτη και Κιαχόπουλο. Πήραν διαφορά ασφάλειας και σφραγίδα την νίκη. Από τους Brazzerzz μείωσαν οι Καλαϊτζής και Δριβακος. Ο φωτεινός πίνακας έγραψε το τελικό σκορ 57-77 υπέρ των Griffins.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Στέφανος Κοτσόλης πετυχαίνοντας 20 πόντους, 6 ασίστ και 25 ριμπάουντ.  Από τους αντιπάλους ξεχώρισε ο Δριβάκος Φώτης με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Brazzerzz συνολικά είχαν 22/62 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 4/10 βολές, 36 ριμπάουντ,  16 ασίστ, 9 κλεψίματα,  5 λάθη και 2 κοψίματα.  Ενώ οι Griffins είχαν συνολικά 16/26 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 9/15 βολές, 42 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα και 14 λαθη.

Brazzerzz Beachterzz (Πίλτσης): Πολυχρονόπουλος 7, Καλαϊτζής 8, Πίλτσης 8, Δριβάκος 8, Χαΐτος 10, Δημητριάδης 16, Αγγελής, Μπότσαρη.

Griffins (Κοτσόλης): Κιαχόπουλος 16, Κοτσόλης 20, Σπυρόπουλος 12, Παπαδόπουλος 14, Χρόνης,  Βιλτανιώτης 9, Καραγιάννη 5, Κελεπούρης 1.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Κοτσόλη !