03/02/2020
Gunners 16 16 14 13 - 59 -
San Anargiri Sperms 7 19 10 20 - 56 -

Γρήγορη η αντίδραση των Gunners!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Gunners επικράτησαν των San Anargiri Sperms με 59-56 για την 11η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2-League, με τους ηττημένους πάντως να διατηρούν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας μετά το 49-38 του πρώτου γύρου.

Οι Gunners μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ακουμιανάκη με 9 πόντους, 4 του Ραυτόπουλου και τρίποντο του Κωστακιώτη, προηγήθηκαν με 16-7 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Το δίδυμο Σερεβέτα – Αντωνίου βρήκε στόχο μέσα από το ζωγραφιστό για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ 2/2 βολές είχε ο Γραμματόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Κανονιέρηδες έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 20-9, είδαν τον αντίπαλο να φέρνει το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 24-24, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 32-26, μετά από 8 ακόμη πόντους του Ακουμιανάκη και 6 του Πάνια. Τους San Anargiri Sperms κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Σερεβέτας (6π), Μπίλιας (5π) και Φλέσσας (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Παναγόπουλου είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Κωστακιώτη, αλλά και τριποντάκι του Ραυτόπουλου, πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 46-36. Το δίδυμο Φλέσσα – Σερεβέτα έδωσε τις λύσεις στην επίθεση για την ομάδα του Τασιούδη στο τρίτο δεκάλεπτο με 3 πόντους έκαστος, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Αντωνίου και Γραμματόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 46-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gunners με μπροστάρη τον Πάνια με 7 πόντους, διατήρησαν το +10, 54-44, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι San Anargiri Sperms απάντησαν με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς με 7 πόντους του Φλέσσα, 6 του Αντωνίου και τρίποντη βόμβα του Μπίλια, ισοφάρισαν σε 54-54, 1:30 για την λήξη. Στο φινάλε, όμως, του ντέρμπι ο Ρίκος ευστόχησε μέσα από την ρακέτα και με τις βολές των Ακουμιανάκη, Πάνια και Καραμπέτσου, οδήγησαν τους Gunners στην μεγάλη νίκη με 59-56!

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ντέρμπι έχοντας 9/32 βολές, 16/42 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/29 βολές, 15/41 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Gunners ο Ακουμιανάκης με 20 πόντους, έχοντας 1/8 βολές, 8/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των San Anargiri Sperms ο Φλέσσας με 17 πόντους (double-double), έχοντας 8/9 βολές, ¾ δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 7 (1), Πάνιας 14 (2), Καλογιαννίδης, Ζούρος 2, Ρίκος 4, Κωστακιώτης 8 (2), Καραμπέτσος 4, Μιχαλόπουλος, Ακουμιανάκης 20 (1), Σιαμπάνης

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 12, Μπίλιας 8 (1), Σερεβέτας 13, Γιαννούλης, Γραμματόπουλος 4, Φλέσσας 17 (1), Ρεγγούζας 2

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Sperms στο φινάλε, αλλά και η ψυχραιμία των Gunners!