20/09/2019
Gunners 13 15 16 20 - 64 -
Αναλώσιμοι 11 11 12 14 - 48 -

Gunners έτοιμοι για όλα!

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα των Gunners στον 31ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς επικράτησαν των Αναλώσιμων με 64-48 στο κλειστό του Κολωνού, με τον Διονύση Ρίκο να βγαίνει mvp, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Πάνια και Ακουμιανάκη!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Gunners, καθώς με 6 πόντους του Ρίκου και 3 του Ραυτόπουλου, προηγήθηκαν με 8-4 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 13-11. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Χρηστακάκος με 5 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Φωτίου, Τάγαρης και Αντωνιάδης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Κανονιέρηδες να χτίζουν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 23-11, χάρη σε 5 πόντους του Ζούρου, άλλους τόσους του Πάνια και τρίποντο του Καραμπέτσου. Ωστόσο, οι Αναλώσιμοι κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά και να μειώσουν στους 6, 28-22, με το δίδυμο Φωτίου (6π) και Χρηστακάκου (5π) να δίνει τις λύσεις στην επίθεση.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Παναγόπουλου και στην δεύτερη περίοδο, μιας και δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με δράστες τους Ρίκο (6π), Πάνια (4π) και Ακουμιανάκη (4π), έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 44-34. Την ομάδα του Νικολόπουλου κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Τάγαρη, αλλά και οι βοήθειες των Καλύβα – Χρηστακάκου. Σκορ τρίτης περιόδου 44-34!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Gunners καθάρισαν γρήγορα το παιχνίδι και με την τριπλέτα Ρίκου (8π), Πάνια (6π) και Ακουμιανάκη (4π) να πετάει φωτιές, έφτασαν στη νίκη με 64-48. Για την παρέα του Νικολόπουλου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο ίδιος με ένα τριποντάκι και ο Φωτίου με 3 πόντους.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 22/56 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 16/40 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 2 κοψίματα και 14 λάθη.

Mvp των Gunners ο Ρίκος με 20 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 9/19 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Χρηστακάκος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 3/8 δίποντα και ¼ τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 3, Παπαγεωργίου, Πάνιας 15 (3), Καλογιαννίδης, Ζούρος 5, Ρίκος 20, Καραμπέτσος 9 (1), Μιχαλόπουλος, Ακουμιανάκης 12

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 6, Μανώλης 2, Φωτίου 10 (1), Καστανιάς, Χρηστακάκος 14 (1), Καλύβας 3, Τάγαρης 10, Νικολόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εικόνα που παρουσίασαν οι Gunners, καθώς ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα!

Τι δεν μας άρεσε: Το σοβαρό «πρόβλημα» της άδειας θέσης του προπονητή των Αναλώσιμων! Θάνο θα έρθεις, ή να επιστρέψει το Γεράσιμος… Λεμονής;