26/02/2022
Λύκοι 9 14 15 14 - 52 -
Skroutz 22 16 23 8 - 69 -

Γύρισε ο Μακρόπουλος και κέρδισε το Skroutz!

Την πρώτη του νίκη για φέτος πανηγύρισε χθες το απόγευμα στον Κολωνό το Skroutz, καθώς για την 13η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League κέρδισε εύκολα τους Λύκους με 52-69 , καθώς επέστρεψε ο Μακρόπουλος, ο οποίος σταμάτησε στους 34 πόντους!

Με τον Μακρόπουλο να ξεκινάει πολύ δυνατά το ματς πετυχαίνοντας 13 πόντους, τον Πουλή να προσθέτει 4 και τον Παπαδόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια, το Skroutz πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 9-22. Ο Σάββας με 4 πόντους, ο Αρβανίτης με ένα τρίποντο και ο Γεωργιάδης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά!

Στην δεύτερη περίοδο ο Μακρόπουλος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων και με ακόμη 12 δικούς του πόντους, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 23-38. Τους Λύκους κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Δούκας με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Σκρουτζαίοι κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, όταν με νέους 6 πόντους του Πουλή, 5 του Μακρόπουλου και 4 του Λεωνάκη, έφτασαν την διαφορά στους 23, 38-61. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά την υπερπροσπάθεια του Άρη Σάββα που σκόραρε 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 38-61!

Με την διαφορά στους 23 πόντους, 38-61, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι το Skroutz έφτασε εύκολα στη νίκη με 52-69, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μακρόπουλου, Πουλή και Βαρβιτσιώτη. Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σάββας, Κατσίκης, Γιαννικόπουλος και Γεωργιάδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/18 βολές, 14/46 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/18 βολές, 30/73 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Λύκων ο Σάββας με 25 πόντους (double-double), έχοντας 9/12 βολές, 8/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος του Skroutz ο Μακρόπουλος με 34 πόντους (double-double), έχοντας 6/13 βολές και 14/23 δίποντα. Πήρε 39 (!) ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Λύκοι (Σάββας): Αρβανίτης 3 (1), Γεωργιάδης 7, Γιαννικόπουλος 9 (1), Δούκας 5 (1), Κατσίκης 3 (1), Σάββας 25

Skroutz (Φέτσιος): Βαρβιτσιώτης 4, Λεωνάκης 6, Μακρόπουλος 34, Παπαδόπουλος 7 (1), Φέτσιος 4, Πουλής 14

Τι μας άρεσε: Η μονομαχία Μακρόπουλου – Σάββα!