20/09/2019
Athens Bucks 16 6 10 15 - 47 -
Wolves 8 14 25 8 - 55 -

Γυρίζουν σελίδα οι Wolves!

Έχοντας ως όπλο το δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, οι Wolves κατάφεραν να επικρατήσουν των Athens Bucks με 47-55 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον 30ο όμιλο του Basketaki Cup, με τους Χαρακίδα, Μεϊκόπουλο και Φιλοκώστα να βρίσκονται σε καλή βραδιά. Όσον αφορά τον τίτλο, αναφερόμαστε στην αποχώρηση του Μανωλόπουλου, καθώς για πέντε χρόνια οι Wolves έχτιζαν το παιχνίδι γύρω του!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Bucks στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Σπυριδώνη, 4 του Ζώταλη και τρίποντο του Κορομηλά, προηγήθηκαν με 16-8. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Χαρακίδας με 6 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μεϊκόπουλος.

Αντάλλαξαν ρόλους οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με τους Wolves να φέρνουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 22-22, χάρη σε 5 πόντους του Φιλοκώστα, 4 του Παπαευσταθίου και τρίποντο του Χαρακίδα. Σε εκείνο το διάστημα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν για τους γηπεδούχους οι Ζώταλης και Δανιάς με τρίποντο και δίποντο, αντίστοιχα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Τύρου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρεις τρίποντες βόμβες του Μεϊκόπουλου, 5 πόντους του Φιλοκώστα και 3 του Παπαευσταθίου, βρέθηκε μέχρι και στο +16, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 32-47. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο οι Athens Bucks, παρά τους 5 νέους πόντους του Σπυριδώνη και το έμμεσο τρίποντο του Γιουρνά. Σκορ τρίτης περιόδου 32-47!

Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου οι Λύκοι έφτασαν στο +19, 32-51, με δίποντα των Σπαθή – Χαρακίδα, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Οι Athens Bucks, πάντως, δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 8, 47-55, έπειτα από δύο τρίποντα του Γιουρνά, 4 πόντους του Δανιά και τρίποντο του Σπυριδώνη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές,  10/42 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/22 βολές, 16/40 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ μ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Σπυριδώνης με 16 πόντους, έχοντας 6/12 βολές, 2/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Mvp των Wolves ο Μεϊκόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 10 (1), Αγγέλου, Κουτσιάνας 3, Γκορίτσας, Σπυριδώνης 16 (2), Χάλαρης, Δανιάς 6, Γιουρνάς 9 (2), Αμανατίδης, Κορομηλάς 3 (1)

Wolves (Τύρος): Φιλοκώστας 10, Σπαθής 4, Καρατζάς 4, Μεϊκόπουλος 11 (3), Πετρόπουλος, Μαρσέλος, Παπαευσταθίου 8 (1), Κλωνάρης 2, Τύρος, Χαρακίδας 16 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο ο έλεγχος του αγώνα από τους Wolves στην μεγαλύτερη διάρκειά του, όσο και το πείσμα των Athens Bucks για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά!