08/12/2023
Gran Μανάρια 21 8 10 21 - 60 -
Πι Stoli α 21 15 13 15 - 64 -

Γύρισε ο Παπαδιονυσίου και κέρδισαν τα ΠιStoliA!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τα ΠιStoliA μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στον πρώτο όμιλο της Master League, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισαν τα Gran Μανάρια με 60-64 στο Basketaki Arena και πήραν άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον θεσμό του κυπέλλου!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 21-21. Για τα Gran Μανάρια 9 πόντους είχε ο Τσίγκος, 5 ο Σκληρός, 4 ο Νερούτσος και ένα τρίποντο ο Παπαευσταθίου, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Λιόλιος ήταν εξαιρετικός με 13 πόντους, με τον Φακοπουλίδη να συνδράμει 4.

Στη δεύτερη περίοδο τα ΠιStoliA έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Σιούτη και 5 του Λιόλιου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 29-36! Ο Αλεξανδρίδης με δύο τρίποντες βόμβες ήταν αυτός που κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαδιονυσίου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +12, και τελικά με ηγέτη τον Σιούτη με 7 πόντους, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 39-49! Ο Καραμάνος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Καμπόλη στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Τσίγκος και Καραμπούλας. Σκορ τρίτης περιόδου 39-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΠιStoliA άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Ιωαννίδη, Λιόλιο και Κεφαλιανό, έφτασαν δύσκολα στη νίκη 60-64. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Ασπροπυργιώτες να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Τσίγκου, Παπαευσταθίου και Σκιαδόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 20/25 βολές, 11/33 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/12 βολές, 25/47 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τα Gran Μανάρια ο Τσίγκος με 21 πόντους, έχοντας 9/9 βολές και 6/9 δίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για τα ΠιStoliA ο Λιόλιος με 24 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 7/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Κατσαρός, Τσίγκος 21, Καραμπούλας 2, Αλεξανδρίδης 6 (2), Καραμάνος 9, Λιάκος, Καμπόλης, Νερούτσος 5, Παπαευσταθίου 8 (2), Σκιαδόπουλος 3 (1), Σκληρός 6 (1)

ΠιStoliA (Λιόλιος): Βούλγαρης 4, Ιωαννίδης 9, Παπαδιονυσίου, Λιόλιος 24 (3), Κεφαλιανός 8, Σιούτης 13, Τζαβάρας 2, Φακοπουλίδης 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο, όπου το παιχνίδι κύλισε πόντο - πόντο!