29/10/2022
Reddicolo - - - - - 20 -
Ageli B.C. - - - - - - -1

Η Ageli....Μαζεύτηκε!

Μια εξαιρετική και ταλαντούχα ομάδα, η Ageli BC, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 59-64 απέναντι στο δυνατό Reddicolo στον Κολωνό το βραδάκι του Σαββάτου, σε ένα πραγματικά ενδιαφέρον παιχνίδι!

Ξεκίνημα με μπόλικη όρεξη για τρέξιμο στον αιφνιδιασμό και σκορ από Ageli, με τους Αγγελή και Κωσταρά να ξεχωρίζουν στο παρκέ του Κολωνού, με τον Γεωργακόπουλο να πολεμά... μόνος του για το 5-16 πρώτου δεκαλέπτου.

Ποντικός, Μαφίδης και Γεωργακόπουλος πήραν... μπρος στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με το Reddicolo να μειώνει και να δίνει... ομορφιά στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκολία που έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι και το ημίχρονο να κλείνει στο 19-31.

Ο Ποντικός (2) έδειξε να ξυπνάει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, σκοράροντας και δείχνοντας πως θα προσπαθήσει πολύ για τη μείωση του σκορ για τους γηπεδούχους. Κεχαγιόγλου και Βασιλόπουλος δεν άφησαν το σκορ να πέσει κάτω από τους δέκα πόντους, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 38-51.

Μεγάλη προσπάθεια από τους γηπεδούχους για ανατροπή της κατάστασης αλλά έμεινε... ημιτελής, με την Ageli να παίρνει δίκαια τη νίκη με τελικό σκορ 59-64 σε ένα υπέροχο παιχνίδι στον Κολωνό!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αχιλλέας Ταράτσας με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, μι ασίστ και ένα κλέψιμο. Από Reddicolo ξεχώρισε ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/62 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 5/17 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/39 δίποντα, 10/39 τρίποντα, 6/8 βολές, 53 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Reddicolo (Τζαφόλιας): Αναγνώστου 2, Γεωργακόπουλος 20 (15 ριμπ.), Μαφίδης 13, Ποντικός 17 (12 ριμπ.), Ράδος 4, Τζαφόλιας 3.

Ageli BC (Κολλτσινάκου): Αγγελής 7, Βασιλόπουλος 8, Γλύκας 2, Κεχαγιόγλου 12, Κωσταράς 3, Στεφανόπουλος, Ταράτσας 18, Τριανταφύλλου 6, Τσάμης 8.

Τί μας άρεσε: Υπέροχο το κλίμα στο παιχνίδι!