15/10/2020
Fast Break 14 10 10 12 - 46 -
Draft Fathers 8 20 11 22 - 61 -

Η άμυνα έδωσε την νίκη στους Draft Fathers!

Το βραδυ της Τρίτης 13 Οκτωβρίου, οι Draft Fathers με πολύ διάθεση στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση , επικράτησαν απέναντι στα μεγαλόπαιδα των Fast Break που ξέμειναν από δυνάμεις με 46-61.

Οι Fast Break ξεκίνησαν με Αντωνέλλο(4) και Μπουλαξή να σκοράρουν , για να απαντήσουν οι Fathers με Λαφκίδη και Βρούτση(4). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με 4 του Νιωτάκη, Τσικλιτά και Μπουλαξή ξέφυγαν με 14 – 8.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Fast Break να βρίσκουν λύσεις με Τσικλιτά, Μαρκόπουλο, όμως οι Fathers με αντεπίθεση και τους Σωτηρόπουλο(4), Βρούτση(5) και Βλαχοθανάση να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ισοφάρισαν 19 – 19. Ο Κοσσένας με 5 έβαλε μπροστά τους κίτρινους 24-19,αλλά το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους καθώς Πεπονής(5), Σωτηρόπουλος με τρίποντο και Βρούτσης διαμόρφωσαν το 24 – 28.

Ο Πεπονής πέτυχε το πρώτο καλάθι για το τρίτο δεκάλεπτο για να απαντήσουν οι Break με δύο τρίποντες βόμβες από Μπουλαξή και Μαρκόπουλο(30-30). Στην συνέχεια οι Draft Fathers δυνάμωσαν την άμυνά τους με τον Σκληράκη να κλέβει συνεχώς μπάλες, δέχτηκαν μόνο δύο καλάθια από Μαρκόπουλο, Νιωτάκη και με καλές επιλογές στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Σωτηρόπουλο(6) και ένα τρίποντο του Σκληράκη ξέφυγαν με 34 – 39.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν πολύ να σκοράρουν.Πέτυχαν δίποντο με τον Αντωνέλο και τρίποντο με τον Νιωτάκη, αλλά οι Fathers με πολύ ενέργεια και τους Βλαχοθανάση(4), Σκληράκη, Βρούτση και Σωτηρόπουλο έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(39-50). Με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Fast Break πέτυχαν 7 πόντους με Γκιουλιστάνη, Μπουλαξή και Νιωτάκη , ενώ στην αντίπερα όχθη , Βρούτσης, Βλαχοθανάσης και Σωτηρόπουλος υπέγραψαν την νίκη των Draft Fathers 46 – 61.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Βρούτσης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Νιωτάκης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Break είχαν 18/39 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 4/11 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ,μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Fathers είχαν23/57 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 10/16 βολές , κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Fast Break(Μπουλαξής): Νιωτάκης 12 (6ρ.),Κόλλιας 1 (3ας.), Τσικλιτάς 4, Γκιουλιστάνης 2, Μπουλαξής 9(6ρ.), Κοσσένας 5, Αντωνέλος 6, Μαρκόπουλος 7 (12ρ.).

Draft Fathers (Σκληράκης): Παρμακλής , Σκληράκης 6 (5κλ.), Βλαχοθανάσης8 (13ρ.);Βρούτσης 20(8ρ.),Λαφκίδης 2 (7ρ.), Κανέλλος, Αποστολάκης (8 ρ.), Σωτηρόπουλος 18, Πεπονής 7(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Draft Fathers στο δεύτερο ημίχρονο.