17/01/2020
Piranhas 14 13 18 29 - 74 -
Pistachios 21 15 15 24 - 75 -

Η ανατροπή της ανατροπής!

Την Πέμπτη το βράδυ 16 Ιανουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ένα καταπληκτικό ματς που κρίθηκε στο τέλος, οι Pistachios με τον Μαρίνο Γονιδάκη να υπογράφει την νίκη τους ,ανέτρεψαν διάφορα 5 πόντων στο τελευταίο ενάμιση λεπτό επικρατώντας με 75-74 των Πιράνχας που είχαν ανατρέψει διάφορα 11 πόντων με έναν φοβερό αλλά και μοιραίο στο τελευταίο σουτ Δημήτρη Τριανταφύλλη να τα οδηγεί.

Οι Pistachios άνοιξαν το σκορ με δύο καλάθια του Γονιδάκη, όμως οι γηπεδούχοι με Αφουξενίδη(4), Παλαιοδημόπουλο και Γρηγορίου πέρασαν μπροστά 9-4. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Μουρμούρη(8), τρίποντα από Λεμπούση,Κοντογιάννη και 3 πόντους του Γονιδάκη πήραν τα ηνία του αγώνα, ενώ τα Πιράνχας με Μαρκόπουλο και Λάιο μείωσαν σε 14-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Πιράνχας μπήκαν καλύτερα με Τσατσάκο και Αφουξενίδη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά τα Φιστίκια ισορρόπησαν γρήγορα και με 5 πόντους του Γονιδάκη, τρίποντο του Λάμπρου και γκολ φάουλ του Μαντζουρίδη έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(21-32). Στη συνέχεια η ομάδα του Βρύλη μείωσε με 4 πόντους του Γρηγορίου και δίποντο του Κανλή, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Μαντζουρίδη και Γονιδάκη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 27 – 36.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν τα Πιράνχας στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τρίποντα του Τριανταφύλλη και βοήθειες από Γρηγορίου, Κανλή (που πάσαρε όπως και όποτε ήθελε) και Μαρκόπουλο γύρισαν προ στιγμή το ματς, ενώ Παπακαλοδούκας και Γονιδάκης ξανάβαλαν μπροστά τους Pistachios(39-40). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατέβασαν λίγο ρυθμό με Τσατσάκο , Αφουξενίδη και Λάιο να βάζουν 6 πόντους με αποτέλεσμα οι Pistachios που βρήκαν λύσεις από Μουρμούρη, Λεμπούση και Κοντογιάννη να ξεφύγουν με 45 – 51.

Μπαίνοντας στο καταπληκτικό τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κοντογιάννης άνοιξε το σκορ με νέο τρίποντο, αλλά η αντίδραση των Πιράνχας ήρθε άμεσα και με Τσατσάκο και γκολ φάουλ του Γρηγορίου πλησίασαν 50 – 54. Στην συνέχεια οι Pistachios πάτησαν και πάλι το γκάζι με πρωταγωνιστή τον Γονιδάκη που πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, τα Πιράνχας όμως με 8 πόντους του Τριανταφύλλη πλησίασαν 60-62.Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ο Μουρμούρης με 4 πόντους έδωσε αέρα στην ομάδα του , η απάντηση όμως από Μαρκόπουλο και Τριανταφύλλη έφερε το ματς στα ίσια 66 – 66.Ο Γονιδάκης με μία βολή έκανε το 66-67 και στην συνέχεια τα Πιράνχας με Λάιο, Αφουξενίδη και Μαρκόπουλο γύρισαν τούμπα το ματς παίρνοντας προβάδισμα 72 – 67. Με 1.28 να απομένουν για την λήξη οι εφτάψυχοι Pistachios έτρεξαν σερί 0 – 8 με πρωταγωνιστή τον Γονιδάκη και δύο βολές του Κοντογιάννη, ενώ απλά ο Μαρκόπουλος με δίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο διαμόρφωσε το τελικό 74 – 75.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μαρίνος Γονιδάκης με 32 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Τριανταφύλλης με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά τα Πιράνχας είχαν 20 – 45 δίποντα, 6 – 20 τρίποντα, 16 – 24 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Pistachios είχαν 18 – 37 δίποντα, 7 – 23 τρίποντα, 18 – 37 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Piranhas (Βρύλης-Κεχρής): Γρηγορίου 10, Τριανταφύλλης 19, Παλαιοδημόπουλος 2 , Τσατσάκος 6 (6ρ.), Κανλής 4 (8ασ.), Λάιος 6 (7ρ.), Μαρκόπουλος 15 (6ρ.), Αφουξενίδης 12.

Pistachios (Κοντογιάννης): Μαντζουρίδης 5 (3ασ.), Παπακαλοδούκας 2 (4ασ.), Γονιδάκης 32(9ρ.), Λεμπούσης 6 (8ρ.), Μουρμούρης 16 (7ρ.), Φλίγκος, Κοντογιάννης 11, Λάμπρου 3.

Τι μας άρεσε: Καταπληκτικό ματς με φοβερή εξέλιξη μέχρι το τέλος του.