28/02/2023
Λεγάμενοι BC 8 17 16 11 - 52 -
Aballiers 17 12 12 7 - 48 -

Η αντεπίθεση των Λεγάμενων συνεχίζεται!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι, οι Λεγάμενοι κέρδισαν για 18η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League τους Aballiers με 52-48 και διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες για playoff!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aballiers στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Γραμματικού, 5 του Σωτήρη Θάνου και καλάθι του Βερνίκου, προηγήθηκαν με 8-17. Ο Αγαλόπουλος και ο Στάντζος από την περιφέρεια και ο Λάγιος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λεγάμενοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 7 πόντους του Γκανιάτσα και 4 του Λάγιου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 22-22. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 25-29,  χάρη σε 5 πόντους του Γραμματικού, 4 του Λιακόπουλου και τρίποντο του Παγάνου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Δημουλιά, 5 πόντους του Βρεττάκου και τριποντάκι του Γκανιάτσα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου σε 41-41. Ο Γραμματικός με 4 πόντους και οι Παγάνος - Σωτήρης Θάνος με ένα τρίποντο έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Aballiers στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 41-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Βρεττάκος φώναξε παρών και με δικό του 10 δικούς του πόντους, οδήγησε τους Λεγάμενους στη μεγάλη νίκη με 52-48. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σωτήρης Θάνος, Βερνίκος και Γραμματικός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 12/26 δίποντα και 8/36 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 12/39 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Λεγάμενων ο Στάντζος με 5  πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Νίκος Θάνος με 2 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Λάγιος 8, Στάντζος 5 (1), Αγαλόπουλος 4 (1), Βρεττάκος 17 (2), Σουλτάτος, Γκανιάτσας 10 (2), Δημουλιάς 8 (2), Καμαριωτάκης

Aballiers (Μανώλης): Θάνος Ν. 2, Θάνος Σ. 11 (3), Παγάνος 6 (2), Βερνίκος 4, Γραμματικός 21 (1), Μανώλης, Λιακόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!