01/11/2019
Milwaukee Sucks 11 10 15 24 - 60 -
Somalia Pirates 12 15 12 13 - 52 -

Η αντεπίθεση του Milwaukee!

Ύστερα από την σπουδαία νίκη απέναντι στην Space Hellas, οι Milwaukee Sucks έκαναν ακόμα περισσότερο αισθητή την παρουσία τους στο Basketaki Cup, αφού «πέταξαν» εκτός συνέχειας τους Σομαλούς Πειρατές από την Elite League.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους. Οι Sucks σκόραραν με τους Οικονόμου, Καπετανάκη και Νικολάκη και οι Σομαλοί με τους Παπαηλιού και Νικολουζάκη. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +1 (11-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σομαλοί άρχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, με τον Ντούλη να έρχεται από τον πάγκο και να τραβάει το… κουπί στην επίθεση, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους Νικολουζάκη και Μπερτσάτο. Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, με τον Τσίνα να προσπαθεί με ατομικές ενέργειες για το καλύτερο. Σκορ ημιχρόνου, 21-27.

Η ομάδα του Βελιβασάκη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη, διευρύνοντας μάλιστα το προβάδισμά της, χάρη στα καλάθια των Πηλιούνη, Παπαηλιού και Ντούλη (25-35). Η ομάδα του Ροϊδόπουλου από την άλλη μεριά, άρχισε σιγά σιγά να παίρνει μπρος και να δείχνει τις προθέσεις της, Έτσι, με τρίποντα των Φωτόπουλο και Καββαθά μείωσε σε 36-39 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έβαλε «φωτιά» στο ματς.

Η… αντεπίθεση των Milwaukee Sucks συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Με τον Καββαθά να συνεχίζει να… «πυροβολεί» πίσω από την γραμμή των 6.75 και τους Τσίνα, Καπετανάκη και Γανέλη να βοηθούν σημαντικά στην επίθεση, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 24-13. Οι Μπερτσάτος και Παπαηλιού προσπάθησαν με τα καλάθια να… αφυπνίσουν τους συμπαίκτες τους, όμως η κλεψύδρα είχε αδειάσει. Το τελικό σκορ ήταν 60-52 με τους Milwaukee Sucks να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Τσίνας με 14 πόντους (6/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/5 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικολουζάκης με double double και 10 πόντους (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/4 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/45 δίποντα (40%), 5/29 τρίποντα (17,2%) και 9/33 βολές (27,3%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/55 δίποντα (30,9%), 2/15 τρίποντα (13,3%) και 12/21 βολές (57,1%). Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καββαθάς 9 (3), Τσίνας 14, Πετρόπουλος 1, Φωτόπουλος 7 (1), Νικολάκης 2, Γανέλης 3, Οικονόμου 4, Παγούνης 1, Διαμάντης, Καπετανάκης 14 (10 ριμπ.), Γκολφινόπουλος 5 (1)

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Παπαηλιού 13, Στραβοπιεράκος, Πηλιούνης 4, Μπερτσάτος 13 (1), Σωτηρόπουλος, Σταματέας, Σύμπουρας 4, Νικολουζάκης 10 (1), Ντούλης 8

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των Milwaukee Sucks καθώς και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.