03/02/2020
Black Panthers 19 13 12 25 - 69 -
Transporters 11 16 14 22 - 63 -

Η αντεπίθεση των Πάνθηρων ξεκίνησε!

Σπουδαία νίκη πήραν οι Black Panthers χθες το απόγευμα στον Κολωνό, καθώς κέρδισαν τους Transporters με 69-63 και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι των play-off, γκρεμίζοντας παράλληλα την ομάδα του Βρύση από την κορυφή του όγδοου ομίλου της D2-League μετά την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Black Panthers, καθώς με προσωπικό show του Σαμοΐλη με 9 πόντους και βοήθειες των Καραμάνη, Ζασπάλη, Τσαβδαρίδη, Κώστα Καββαδία και Μένεγου, προηγήθηκαν με 19-11! Ο Χρήστος Γκέος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Καραμάνη δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της, έφτασε στο +10, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 32-27, χάρη σε 5 πόντους του Σαμοΐλη και 4 του Παυλίδη. Τους Transporters κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 8 πόντοι του Κορώση και το τρίποντο του Κοκόση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μεταφορείς κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 36-37, μετά από δύο τρίποντα του Κορώση και 4 πόντους του Θεοδωρόπουλου. Ωστόσο, οι “Πάνθηρες” απάντησαν άμεσα και με τους Ζασπάλη – Σαμοΐλη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, πήραν εκ νέου τα ηνία του ντέρμπι με 44-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Black Panthers έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με τους Ζασπάλη (6π), Σαμοΐλη (5π), Μένεγο (5π) και Καραμάνη (4π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 69-63  Δεν μπόρεσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να “κλέψουν” τη νίκη οι Transporters, παρά τους 11 πόντους του Σιώτα και τους 9 του Χρήστου Γκέου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/14 βολές, 23/40 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 18/43 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Black Panthers ο Σαμοΐλης με 24 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 7/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Transporters ο Χρήστος Γκέος με 19 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 5/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Black Panthers (Καραμάνης): Ζασπάλης 14, Μένεγος 11 (1), Καββαδίας Κ. 4, Καββαδίας Τ. 2, Παυλίδης 4, Σουβλάκης 2, Καραμάνης 6, Τσαβδαρίδης 2, Ρήγας, Σαμοΐλης 24 (3)

Transporters (Κοκόσης): Γκέος Χ. 19 (2), Θεοδωρόπουλος 7, Σιώτας 15, Κοκόσης 6 (2), Κορώσης 11 (3), Χούλης, Γκέος Θ. 5

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του ντέρμπι!