06/03/2023
Paliagoura 19 16 13 18 - 66 -
War Gamers 24 18 23 18 - 83 -

Η αντίδραση των Πολεμιστών!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall οι War Gamers επικράτησαν για δεύτερη φορά φέτος απέναντι στα Paliagoura με 66-83, βγάζοντας αντίδραση μετά την κακή εμφάνιση της περασμένης αγωνιστικής. Σημαντική πολυφωνία για την ομάδα του Σπύρου Σκλαβενίτη που έφτασε τις 16 νίκες στη μεγάλη κατηγορία και επικεντρώνεται πλέον στο προσεχές ντέρμπι κόντρα στους West Kings. Ενδέκατη ήττα για τα Paliagoura που παραμένουν στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα και αγωνίζονται πλέον με νέες εμφανίσεις. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σαφώς καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι War, καθώς κατάφεραν γρήγορα να προηγηθούν με διψήφιο προβάδισμα από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ο Καραγιάννης (8π.) άρχισε από νωρίς να κάνει ζημιά στην αντίπαλη άμυνα, με τους μετέπειτα νικητές να βρίσκουν λύσεις από 6 ακόμη παίκτες. Τα Paliagoura, μετά το πρώτο μουδιασμένο τρίλεπτο, βρήκαν τα πατήματα τους και με δράστες στην επίθεση τους Κασκάνη (5π.), Αβανίδη (5π.), Σταφυλά (4π.), Καλογιάννη (3π.) και Κωστάκη (2π.) μείωσαν τη διαφορά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-24.

Ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τους War Gamers να διατηρούν τα ηνία, χάρη στο νέο επιθετικό κρεσέντο του Καραγιάννη (9π.) και τα τρίποντα των Λαζαράκου (6π.) και Αβραμίδη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Καλογιάννης (9π.) ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα, συνεπικούρουμενος από τους Κασκάνη (4π.) και Τομαρά (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 35-42.

Μετά την ανάπαυλα οι War Gamers ήταν καταιγιστικοί. Το μαρκάρισμα του Καραγιάννη (13π.) παρέμεινε άλυτος γρίφος για τα Paliagoura, ενώ ο Διαμαντής (7π.) μπήκε για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων, δίνοντας διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του. Οι Πράσινοι, παρά την αποτελεσματικότητα του Σαραντόπουλου (8π.), διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα και μοιραία έμειναν πίσω. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-65.

Μοιρασμένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 18 πόντους. Οι War Gamers διατήρησαν την πολυφωνία τους και επικράτησαν χωρίς κανένα άγχος, με τον Θοδωρικάκο (7π.) να ξεχωρίζει στο φινάλε. Τα Paliagoura από την άλλη επιχείρησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, βασιζόμενα επιθετικά κυρίως στους Τομαρά (6π.) και Κασκάνη (5π.).

Στο τέλος του αγώνα, τα Paliagoura είχαν 22/42 δίποντα, 4/34 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι War Gamers είχαν 18/40 δίποντα, 10/34 τρίποντα και 17/23 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 30 πόντους και double-double, έχοντας 8/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 8/9 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Κασκάνης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/6 δίποντα, 1/11 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Paliagoura (Κασκάνης) : Αβανίδης 9 (1), Αθανασιάης 3 (1), Καλογιάννης 14, Κασκάνης 14 (1), Κωστάκης 5 (1), Μούσουρας, Σαραντόπουλος 8, Σταφυλάς 4, Τομαράς 9.

War Gamers (Σκλαβενίτης) : Αβραμίδης 10 (1), Διαμαντής 9 (1), Θεοφανόπουλος 7 (1), Θοδωρικάκος 9 (1), Καραγιάννης 30 (2), Λαζαράκος 9 (3), Μαυροειδάκος 3 (1), Μέμεζας, Παρίσος 4, Πάτερος 2.

Τι δεν μας άρεσε : Η ένταση ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων.