24/11/2019
New York Fix 7 17 6 14 - 20 -
Athens Pistols 4 8 19 17 - - -1

Η απόδραση των Athens Pistols!

Αν και κατέβηκαν με μόλις 6 άτομα, αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 12 πόντους, οι Athens Pistols πήραν τεράστια νίκη με 44-48 απέναντι στους New York Fix, φτάνοντας το 2-1 ρεκόρ, σε αντίθεση με τους βυσσινοί που παρέμειναν χωρίς ροζ φύλλο αγώνα μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Master League.

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους New York Fix να προηγούνται με 7-4, χάρη σε 5 πόντους του Αθανασοπούλου και δίποντο του Παναγόπουλου. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπαλωμένος και Πατρώνης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Κουτούζο (6π), Πλατανίτη (6π) και Κολέτσο (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 24-12. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Athens Pistols, παρά τα δίποντα των Πατρώνη, Μπαλωμένου και Βεργόπουλου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κόκκαλης έβαλες μπροστά τις μηχανές και με 10 δικούς του πόντους, 5 του Πατρώνη και δίποντα των Τριανταφύλλου – Μανώλη, τα Πιστόλια πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 30-31! Πρόβλημα στην άμυνα αντιμετώπιζε σε εκείνο το διάστημα η ομάδα των Χαμπεσή – Παύλου, με τους Πλατανίτη, Παναγόπουλο και Κολέτσο να πετυχαίνουν από δύο πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 30-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Μπυρόβιοι” με 4 πόντους του Πλατανίτη, τρίποντο του Καλπακίδη και δίποντο του Κουτούζου, προηγήθηκαν με 39-33, διατηρώντας το τιμόνι στα χέρια τους μέχρι το 42-40. Ωστόσο, οι Athens Pistols πάτησαν γκάζι στο φινάλε και με τους Πατρώνη (6π), Μπαλωμένο (5π) και Βεργόπουλο (3π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 44-48!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/10 βολές, 13/35 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/17 βολές, 13/48 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των New York Fix ο Κουτούζος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 1/1 δίποντο και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Mvp των Athens Pistols ο Τριανταφύλλου με 2 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

New York Fix (Χαμπεσής – Παύλου): Σεΐζης 2, Καραμανώλης, Αθανασόπουλος 5, Πλατανίτης 14, Κουτούζος 11 (1), Καλπακίδης 3 (1), Παναγόπουλος 4, Κολέτσος 5 (1)

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Πατρώνης 15 (2), Μπαλωμένος 9 (1), Μανώλης 3, Κόκκαλης 14, Βεργόπουλος 9 (1), Τριανταφύλλου 2

Τι μας άρεσε: Τόσο το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο των Fix, όσο και το πάθος που έβγαλαν οι Athens Pistols για την ανατροπή!