24/09/2020
Limoges 20 16 16 21 - 73 -
Souvlakers 16 23 19 17 - 75 -

Η απόδραση των Souvlakers!

Πρώτη νίκη για τους Souvlakers στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησαν της Limoges με 73-75 σε ένα ματς ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του.

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με την Limoges να προηγείται μέχρι και με 7 πόντους, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 20-16, μετά από 6 πόντους του Δαβιλά, 4 του Βασιλόπουλου, 3 του Γιαννόπουλου και τρίποντο του Σταμάτη. Ο Κάρολος Barkshire με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Αγγελόπουλος και ένα δίποντο ο Ερρίκος Barkshire.

Στην δεύτερη περίοδο οι Souvlakers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Σιαμπλή και Αγγελόπουλο με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με το τιμόνι στα χέρια τους, 36-39. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Δακουτρός και Ρουμελιώτης, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Ποντίκη να προηγείται με 52-58, έπειτα από 9 πόντους του Σαρρή και τρίποντα των Ερρίκου Barkshire και Αγγελόπουλου. Ο Δαβιλάς με 10 πόντους συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Γάλλων και στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γιαννόπουλο με 4. Σκορ τρίτης περιόδου 52-58!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, με τους Souvlakers να διατηρούν μέχρι το τέλος το προβάδισμα και να φεύγουν με το τεράστιο διπλό από τον Κολωνό με 73-75, χάρη σε 7 πόντους του Αγγελόπουλου και 6 του Κάρολου Barkshire. Για το συγκρότημα του Ευριπιώτη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δαβιλάς (9π) και Σταμάτης (6π), με τον Ρουμελιώτη να αποχωρεί τραυματίας μισό λεπτό πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/28 βολές, 20/48 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 25/67 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Δαβιλάς με 27 πόντους, έχοντας 1/5 βολές, 10/18 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Souvlakers ο Σιαμπλής με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Limoges (Ευρυπιώτης): Δαβιλάς 27 (2), Ρουμελιώτης 11 (1), Αναστόπουλος 2, Σταμάτης 9 (3), Γιαννόπουλος 7, Δακουτρός 10 (1), Βασιλόπουλος 7

Souvlakers (Ποντίκης): Δασκαγιάννης 2, Σιαμπλής 13, Δάμης 4, Barkshire E. 7 (1), Σαρρής 13, Barkshire K. 16, Αγγελόπουλος 21 (5)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά!