14/01/2024
Panzerakia 14 12 11 16 - 53 -
Ραμολιμέντα 7 9 19 11 - 46 -

Η δέκατη η "καλή" νίκη για τα Panzerakia!

Κάνοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση τα Panzerakia ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Γκανή, Μαλλιαρό και Ζωγράφο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 14-7. Οι φιλοξενούμενοι που πήραν σκορ κυρίως από τους Τσαφαντάκη και Παρλαβάντζα έπρεπε να φανούν περισσότερο ανταγωνιστικοί στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αποδίδουν τα μέγιστα στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αξιοποιώντας την εκτελεστική δεινότητα του Ζωγράφου και τα οργανωτικά καθήκοντα των Παπαδόπουλου και Φανουργιάκη "έχτισαν" διψήφια διαφορά (26-16) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Τα Ραμολομέντα συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και το έργο τους έγινε ιδιαίτερα δύσκολο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και έφεραν τα... πάνω κάτω. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Τσαφαντάκη, Αλεξίου και Εμμανουηλίδη, τα Ραμολομέντα επέστρεψαν από το -10 και μείωσαν στο καλάθι στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (37-35). Τα Panzerakia παρουσιάστηκαν αγνώριστα, έκαναν πολλά λάθη και πέταξαν στα σκουπίδια την διψήφια διαφορά που είχαν προίκα από το πρώτο ημίχρονο.

Τα Panzerakia διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν μεγάλες επιθέσεις, σκόραραν με τους Κατσιγιάννη και Πάλλα και έφτασαν πολύ δύσκολα σε μια σημαντική νίκη. Τα Ραμολομέντα έκαναν τρομερή προσπάθεια για να κάνουν την ανατροπή, όμως κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά και κάποιες κακές επιθέσεις τους στέρησαν αυτή την δυνατότητα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κατσιγιάννης με 11 πόντους (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/43 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/31 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 12/15 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Panzerakia (Φανουργιάκης): Γκανής 10, Ζωγράφος 11, Κατσιγιάννης 11 (1), Μαλλιαρός 2, Δ. Πάγκαλος 2, Λ. Πάγκαλος 4, Πάλλας 3 (1), Παπαδόπουλος 4, Φανουργιάκης 6

Ραμολομέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 7, Ασημάκης, Εμμανουηλίδης 5, Μιχαλίτσης, Παρλαβάντζας 16 (2), Ποσταλης 2, Πρωτόπαπας 8, Ράλλης, Τσαφαντάκης 8 (2), Χασιώτης

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο και η ψυχραιμία που έδειξαν οι γηπεδούχοι στο φινάλε.