15/02/2022
Young Ballers BC 12 17 12 12 - 53 -
Powerpuff Boys 10 18 11 9 - 48 -

Η «ντερμπάρα» στους Young Ballers!

Το μεγάλο ντέρμπι της δωδέκατης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Development 2 League πήραν οι Young Ballers που επικράτησαν των Powerpuff Boys με 53-48 στο κλειστό του Basketaki Arena και δείχνουν έτοιμοι για τα σαλόνια της Development.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με τους «πράσινους» να προηγούνται με 2, 12-10 με το τέλος της περιόδου με τον Παναγιώτη Ανδρεάδη να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Powerpuff Boys από 3 πόντους έβαλαν οι Καστρίσιος και De Giacomi.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης άλλαξε με το παιχνίδι να γίνεται πιο γρήγορο. Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό και έγιναν πιο εύστοχες. Αυτό αποτυπώνεται στο 18-17 που ήταν το σκορ της περιόδου με τους Powerpuff Boys να μειώνουν στο πόντο, 29-28 με τον De Giacomi να βάζει 6 και τον Gagic 5 πόντους. Για την ομάδα του Στεφανάκου 5 έβαλε ο Νίκος Γεωργιάδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού έμεινε ίδια. Το πάθος για την νίκη ήταν μεγάλο για αμφότερες τις ομάδες. Οι Young Ballers, διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ (41-39) στο 30′ με τους Παππά και Στεφανάκο να σκοράρουν. Στον αντίποδα, για τους τυπικά φιλοξενούμενους ο De Giacomi συνέχιζε να κάνει την διαφορά, παλεύοντας μόνος στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Young Ballers μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ. Με τρομερή άμυνα, έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν ένα 6-0 με τους Μπαραμπά (4) και Γεωργιάδη (2) να σκοράρουν. Στο 34′ το σκορ ήταν 47-39 για τους «πράσινους». Οι Young Ballers κράτησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμα και πήραν μία σημαντική νίκη (για την άνοδο) με 53-48 κόντρα στους Powerpuff Boys στο κλειστό του Basketaki Arena.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Παππάς με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο De Giacomi με 16 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 23/71 εντός πεδιάς, 2/22 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι Powerpuff Boys είχαν 18/58 εντός πεδιάς, 4/10 τρίποντα και 8/16 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 2 τάπες.

Young Ballers (Στεφανάκος): Μπαράμπας 11, Στεφανάκος 6, Γεωργιάδης 7, Ζορμπάνος, Σπυρόπουλος, Βαρκάρης 4, Ανδρεάδης 9, Μερμίγκης 2, Παππάς 14, Παναγής.

Powerpuff Boys (Αθανασόπουλος): Καστρίσιος 5, Gacic 12, Παπαϊωάννου 3, De Giacomi 16, Σαμοΐλης 2, Παππάς 3, Αθανασόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40΄