30/01/2020
Aguanile 13 14 20 15 - 62 -
Golden Steak Warriors 15 25 16 23 - 79 -

Η διαφορά ήταν … στους ψηλούς!

Κλειστό του ΣΕΦ, κατηγορία Master και στο παρκέ αναμετρήθηκαν δύο πολύ ποιοτικές ομάδες, με τους φιλοξενούμενους Golden Steak Warriors να παίρνουν τη νίκη απέναντι στην Aguanile με 62-79, ποντάροντας πολλά στη γεμάτη γραμμή ψηλών τους.

Συκαράς και Καλαφάτης ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, με την Aguanile να παίρνει νωρίς το προβάδισμα, με τον Λαμπρόπουλο από Golden να απαντά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Ο Πλακογιαννάκης ανέβασε στροφές για τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-15 υπέρ Golden.

Το κακό ποσοστό του Συκαρά από τη γραμμή των ελεύθερων βολών,δεν άφησε την Aguanile να πλησιάσει το σκορ παραπάνω από τους τρεις πόντους που ήταν μετά το τρίποντο του Σαράντη, με τον Πλακογιαννάκη να βάζει τρία καλάθια και φάουλ και να οδηγεί τους φιλοξενούμενους Golden Steak Warriors, με τον Μητρόπουλο Κ. να ακολουθεί, και το σκορ ημιχρόνου να κλείνει στο 27-40.

Η διαφορά έμενε σταθερά κοντά στους δέκα πόντους, με τους Γκέγκιο Σιμιτσόπουλο και Καλαφάτη να σκοράρουν για Aguanile, με τις πολύ όμορφες φάσεις να κυριαρχούν στο παιχνίδι, με τον Συκαρά να βγαίνει μπροστά προς το τέλος και να προσπαθεί για την ανατροπή, με το σκορ να κλείνει στο 47-56, υπέρ Golden Steak Warriors.

Άστοχο το ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με Μητρόπουλο Ν. να σκοράρει και να ξεχωρίζει, Αντωνόπουλο να ακολουθεί και γενικά τους Golden να έχουν τον έλεγχο του ματς. Δεν υπήρξε κάποια περαιτέρω αντίδραση από Aguanile, με τον ρυθμό του ματς να είναι πολύ όμορφος μέχρι τέλους, με το αποτέλεσμα να κλείνει στο 62-79 υπέρ των Golden Steak Warriors.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Πλακογιαννάκης με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Aguanile ξεχώρισε ο Γιώργος Καλαφάτης με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά η Aguanile είχε 21/46 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 11/17 βολές, 30 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Συνολικά οι Golden Steak Warriors είχαν 27/52 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 4/10 βολές, 49 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Aguanile (Γιαγληκάκης): Σιμιτσόπουλος 3 (5 ριμπ), Καλαφάτης 27 (6 ριμπ), Τασούλας 2, Συκαράς 15 (2 ριμπ), Γιαγληκάκης 7 (6 ριμπ), Καλαμάκης 2, Γκέγκιος 6 (8 ριμπ).

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Μητρόπουλος Κ. 10 (7 ριμπ), Πλακογιαννάκης 24 (6 ριμπ), Λαμπρόπουλος 5, Σαράντης 7 (5 ριμπ), Χατζηγιάννης 8 (5 ασ), Μπαλατσούρας 2, Αντωνόπουλος 6 (10 ριμπ), Μητρόπουλος Ν. 17 (11 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η γραμμή ψηλών των Golden Steak Warriors που έκανε τη διαφορά!