10/02/2024
Alepoudiarides BC 14 14 9 2 - 39 -
Hurricanes 15 18 8 13 - 54 -

Η δουλειά έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο για τους Hurricanes!

Στα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι μπορεί να έκαναν καλό ξεκίνημα και να βρέθηκαν να προηγούνται 9-0, όμως η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από τους φιλοξενούμενους. Ιωαννίδης και Βλάχος πήραν… μπρος, ενώ και ο Μεντής έδωσε σκορ για το 0-13 των Hurricanes που έφερε το σκορ στο 9-13. Ο πιο επιδραστικός παίκτης των γηπεδούχων, ο Κουτσάγιας, έβαλε μπροστά πάλι την ομάδα του, αλλά το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 14-15.

Ο Ιωαννίδης συνέχισε να κάνει πολύ καλή δουλειά στο παρκέ, ενώ και ο Περσίτσας βρήκε σιγά-σιγά ρυθμό και κάπως έτσι με ακόμα ένα σερί, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 23-33, με τη διαφορά για πρώτη φορά να είναι διψήφια. Κουτσάγιας και Γιώργος Παυλάκος προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά την ομάδα τους και το ημιχρόνο ολοκληρώθηκε στο 28-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν και τόσο παραγωγικό και το θέαμα χάλασε κάπως. Όμως οι Hurricanes κράτησαν τα ηνία. Ο Μακρής βρήκε τρίποντα, ενώ ο Βλάχος έδινε πόντους κοντά στη ρακέτα και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 34-41. Ο Βιολιδάκης «μίλησε» τελευταίος στην περίοδο και με δική του τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 37-41.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και απομακρύνθηκαν στο 37-47. Από την άλλη, οι Alepoudiarides έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο και σε ολόκληρη την περίοδο πέτυχαν μόλις ένα καλάθι με τον Κουτσάγια! Αυτή η αστοχία έδωσε την ευκαιρία στους Hurricanes να «καθαρίσουν» τη νίκη, η οποία ήρθε τελικά με το τελικό 39-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Βλάχος με 8 πόντους, 2 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Από τους Alepoudiarides ξεχώρισε ο Ιωάννης Κουτσάγιας με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Alepoudiarides μέτρησαν 13/38 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 1/4 βολές, 32 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Hurricanes είχαν 12/39 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 3/9 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 4 κλέψιματα, 8 λάθη και 6 μπλοκ.

Alepoudiarides (Φραντζολάς): Αϊβατόγλου 3(9ρ.), Βιολιδάκης 3(3ρ.), Κάλλης, Κουτσάγιας 16(11ρ.), Παυλάκος Γ. 9(5ρ.), Παυλάκος Χ. 6(1ρ.), Φραντζολάς 2(3ρ.)

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Βλάχος 8(7ρ.), Ιωαννίδης 10(9ρ.), Κασσελάκης 4(10ρ.), Λατίφης 3(4ρ.), Μακρής 6, Μεντής 12(4ρ.), Περσίτσας 7(3ρ.), Ρούσσος, Ταμιωλάκης 4(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.