15/10/2023
Σκόρπιοι BC 10 16 9 23 - 58 -
Flying Circus 18 11 14 20 - 63 -

Η έκπληξη της αγωνιστικής από το Flying Circus!

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Ανδρέα Πιπιλή το μεσημέρι της Κυριακής στο Basketaki Arena. Το Flying Circus σόκαρε τους αποδεκατισμένους, αλλά πάντα ποιοτικούς Σκόρπιους, επικρατώντας με 58-63 και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση.

Σουτάροντας με εκπληκτικά ποσοστά, ειδικότερα στο τρίποντο, το Flying Circus μπήκε σε θέση οδηγού, βρίσκοντας λύσεις από τους Σωτηρόπουλου (9π.), Πιπιλή (5π.), Κάκια (2π.) και Αλεξάκη (2π.). Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι Σκόρπιοι, απαντώντας με Χειράκη (5π.), Ασπρούλη (3π.) και Δήμου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Σκόρπιοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και με καλάθια των Χειράκη (6π.), Ασπρούλη (4π.), Δήμου (2π.) και Σαραντάρη (2π.) ισορρόπησαν την κατάσταση. Με προβάδισμα στα αποδυτήρια κατάφερε να πάει το Flying Circus, βασιζόμενο στις επιθετικές εμπνεύσεις των Ασημακόπουλου (4π.), Μαρίνη (2π.), Κάκια (2π.) και Αλεξάκη (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-29.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Πιπιλή κράτησε χαμηλά τους Σκόρπιους και με πρωταγωνιστή τον Δροσόπουλο (8π.) διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Χειράκη (5π.) προβλημάτισε με την εικόνα της, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα στο παιχνίδι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Οι Σκόρπιοι πίεσαν για την ανατροπή, χάρη στην τριπλέτα των Χειράκη (10π.), Ασπρούλη (8π.) και Δήμου (5π.), όμως το Flying Circus κατάφερε να διαχειριστεί την κατάσταση. Αλεξάκης (8π.), Κάκιας (6π.), Δροσόπουλος (4π.) και Σωτηρόπουλος (2π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια και οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν από το Basketaki Arena με ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Σκόρπιοι είχαν 22/54 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, το Flying Circus είχε 22/51 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σωτηρόπουλος με 11 πόντους, έχοντας ½ δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ασπρούλης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/8 δίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 6 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Σκόρπιοι (Χειράκης) : Ασπρούλης 15, Δήμου 9 (1), Μέτσο 4, Πατσιαλής 2, Σαραντάρης 2, Χειράκης 26.

Flying Circus (Πιπιλής) : Αλεξάκης 15 (1), Ασημακόπουλος 4, Δροσόπουλος 12, Κάκιας 12, Μαρίνης 4, Πιπιλής 5 (1), Σωτηρόπουλος 11 (3).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.