17/03/2024
Capital Con-Trolls 18 10 9 16 - 53 -
Brooklyn Nerds 6 9 13 15 - 43 -

Η ελπίδα υπάρχει ακόμα στους Capital ConTrolls!

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Capital ConTrolls έφεραν το ρεκόρ τους στο 9-14 και πλέον στο τελευταίο τους παιχνίδι κόντρα στους Ellinoroston Celtics (26/3) θα παλέψουν για τη νίκη, ελπίζοντας σε ένα αρνητικό αποτέλεσμα στο ματς που θα δώσουν οι Termites κόντρα στους Crushers (28/3). Οι Brooklyn Nerds από τη πλευρά τους δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι και έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους στη φετινή σεζόν με ήττα (9-14).

Στην αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά (5-5), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν για αρκετή ώρα κολλημένοι στους 5 πόντους. Έτσι έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να φτιάξουν ένα σερί 11-0 για να ξεφύγουν στο 16-5. Ο Γιαννουλάκης έδωσε τέλος σε αυτό το σερί (16-6), ενώ ο Ασλανίδης ήταν εκείνος που έγραψε το 18-6 με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, με τους Capital ConTrolls να παίρνουν σκορ από διάφορους παίκτες για το 24-11. Οι δύο ομάδες πήραν κάποιες κακές εκτελέσεις και για αρκετό διάστημα το σκορ έμεινε αμετάβλητο, αλλά Πατρός και Ασλανίδης έδωσαν τη λύση μετά από ώρα ώστε οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο +16(28-12).Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το τρίποντο του Παπαναστασίου ο οποίος έκανε το 28-15.

Ο Πατσιμάς πήρε πάνω του προσπάθειες και σε συνεργασία με τους Κόσσυβα-Γιαννουλάκη έφεραν το σκορ στο 30-24. Οι Nerds είχαν ευκαιρία να μειώσουν κι άλλο, αλλά κάποιες νευρικές ενέργειες τους δεν τους επέτρεψαν να κάνουν το κάτι παραπάνω. Ο Κιούσης με δικές του προσπάθειες ανέβασε την απόσταση σε διψήφιο ξανά (37-26), λίγο πριν ο Πατσιμάς διαμορφώσει το 37-28.

Οι γηπεδούχοι είδαν τον Μπουρνάζο να γίνεται πιο ενεργός στο σκοράρισμα, ενώ Παναγιώτης Μαρζάβας και Ασλανίδης κράτησαν σε καλή κατάσταση την επιθετική λειτουργία (48-30). Η αποστολή των Brooklyn Nerds είχε δυσκολέψει πλέον πάρα πολύ, καθώς ο χρόνος τελείωνε, ενώ οι Capital ConTrolls έπρεπε απλά να διαχειριστούν τα τελευταία λεπτά. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και το τελικό σκορ έγραψε 53-43.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Περικλής Κιούσης με 11 πόντους, 1 ασίστ,  5 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από τους Brooklyn Nerds ξεχώρισε ο Νικόλαος Πατσιμάς με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Capital ConTrolls (Μαρζάβας Α.): Ασλανίδης 12(9ρ.), Γκούβας 2(2ρ.), Δρόσος, Κιούσης 11(9ρ.), Μαρζάβας Α. 8, Μαρζάβας Π. 4(8ρ.), Μπουρνάζος 9(5ρ.), Πατρός 7(6ρ.)

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 6(3ρ.), Καραδάκης 4(3ρ.), Κοντορουχάς 8(4ρ.), Κόσσυβας 3(9ρ.), Παπαναστασίου 7(11ρ.), Πατσιμάς 10(15ρ.), Χωριανόπουλος 5(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό ξεκίνημα των Capital ConTrolls στο ματς!