17/09/2023
Mikrokosmos 11 2 11 2 - 26 -
Termites 18 17 11 15 - 61 -

Η εμφατική πρεμιέρα των Τερμιτών!

Το μεσημέρι της Κυριακής στο ASH ο Mikrokosmos Athens πραγματοποίησε την πρεμιέρα τους στα παρκέ της διοργάνωσης απέναντι στους σαφώς πιο έμπειρους και έτοιμους Termites, οι οποίοι και επικράτησαν με το εμφατικό 26-61.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αρκετά ικανοποιητικό από πλευράς γηπεδούχων, αφού τα μακρινά σουτ του Ευσταθόπουλου (6π.)και οι επιθετικές εμπνεύσεις του Γκούμα (4π.) έδωσαν λύσεις στην ομάδα. Οι Termites, ωστόσο, δεν άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και με κύριους δράστες τους Χριστόπουλο (9π.) και Πασχαλινόπουλο (5π.) έχτισαν διαφορά 8 πόντων. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Termites κυριάρχησαν στο παρκέ του Κολωνού και με επιμέρους 2-17 έβαλαν τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Το δίδυμο Σταματόπουλος (5π.) - Μπιμπούδης (5π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό σε αυτό το διάστημα, ενώ στην αντίπερα όχθη μονάχα ο Φραγκογιάννης (2π.) κατάφερε να σκοράρει για λογαριασμό του Μικρόκοσμου. Σκορ ημιχρόνου, 13-35.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-11. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με εντυπωσιακή πολυφωνία, συγκριτικά με το υπόλοιπο της αναμέτρησης, παίρνοντας λίγα από πολλούς. Οι Termites, παρά το γεγονός ότι απώλεσαν τον επιθετικό τους ρυθμό, διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας και το υπόλοιπο του αγώνα έλαβε χαρακτήρα διαδικαστικό. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-46.

Στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά ο Mikrokosmos αντιμετώπισε ξανά μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα, παίρνοντας μόλις δύο πόντους από τον Μπεκιάρη. Οι Termites, από την άλλη, ολοκλήρωσαν την πολύ καλή τους πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα της Development 2 League, με τους Πασχαλινόπουλο (6π.), Βρυώνη (3π.), Μπιμπούδη (2π.) και Χριστόπουλο (2π.) να βάζουν το κερασάκι στην τούρτα.

Στο τέλος του αγώνα, ο Mikrokosmos Athens είχε 7/41 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Termites είχαν 19/43 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Χριστόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/3 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γκούμας με 6 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Mikrokosmos Athens (Φραγκογιάννης) : Γκούμας 6, Ευσταθόπουλος 8 (2), Ζωίδης, Κούσιος, Λιάμπης, Μπεκιάρης 2, Ντέμος 1, Παπαδημητρόπουλος 2, Τσατσαρώνης 2, Φραγκογιάννης 5 (1), Φρυσάλης.

Termites (Χατζητσομπάνης) : Αλεφαντινός, Αποστολόπουλος, Βρυώνης 3, Μπιμπούδης 12 (1), Παζαρλόγλου 2, Πασχαλινόπουλος 11 (3), Πολύδωρος 4, Σταματόπουλος 5, Χατζητσομπάνης 3, Χριστόπουλος 21 (1).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.