21/10/2023
Intercity BC 8 13 19 22 - 62 -
Old Firm BC 19 21 8 11 - 59 -

Η επική ανατροπή της Intercity από το -22!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Intercity έγραψε ιστορία, πετυχαίνοντας μια αδιανόητη ανατροπή επί της Old Firm και επικρατώντας με 62-59, παρότι βρέθηκε πίσω με 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του coach Ζαφειράκη, αφού με καλάθια των Ντραγκότι (5π.), Ξυλιά (4π.), Βασιλείου (3π.) και Καλαμπάκου (3π.) οι φιλοξενούμενοι έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, παρά την προσπάθεια των Σταματόπουλου (3π.), Μπόζα (2π.) και Νικολάου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Old Firm ήταν εκπληκτική. Διανύοντας το πιο παραγωγικό της διάστημα στο ματς και με πρωταγωνιστές τους Καλαμπάκο (5π.), Ντραγκότι (5π.), Κανελλόπουλο (4π.) και Ξυλιά (4π.) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με 22 πόντους, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Η Intercity, παρότι βελτιώθηκε επιθετικά χάρη στους Μπόζα (4π.), Σταματόπουλο (4π.), Νικολάου (3π.) και Αργυριάδη (2π.), αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια με -19. Σκορ ημιχρόνου, 21-40.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Η ομάδα του Μπαλαφούτη εμφανίστηκε πεισμωμένη, βελτιώθηκε σημαντικά σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και με το δίδυμο Συρνιώτης (6π.) - Σταματόπουλος (6π.) να κάνει τη διαφορά αναθάρρησε σημαντικά. Μόλις 8 πόντους σκόραρε σε αυτό το διάστημα η Old Firm που έδειξε σημάδια χαλάρωσης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλοι περίμεναν πως οι φιλοξενούμενοι θα αφυπνιστούν και θα επιβάλλουν ξανά το παιχνίδι τους. Η κατάθεση ψυχής, όμως, της Intercity σε συνδυασμό με τις αποβολές των φιλοξενούμενων οδήγησαν σε αυτήν την ολική ανατροπή που έβαλε φωτιά το ματς, οδηγώντας το στις ειδικές καταστάσεις και στην ρουλέττα των βολών. Οι παίκτες των γηπεδούχων, μηδενός εξαιρουμένου, έδειξαν μεγάλα αποθέματα ψυχραιμίας έβαλαν μεγάλα σουτ, είχαν κρύο αίμα στη γραμμή των 4,5 μέτρων και έφτασαν σε μια νίκη που ίσως να μην ξεχάσουν ποτέ ! Η Old Firm, μετά την σπουδαία νίκη επί των Σκακιστών, έχασε ένα ματς που έμοιαζε κερδισμένο από το ημίχρονο, πληρώνοντας τη χαλάρωσή της και υποχωρώντας στο 2-4.

Στο τέλος του αγώνα, η Intercity είχε 14/38 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 16/28 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 10 λάθη.

Στον αντίποδα, η Old Firm είχε 12/29 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 17/28 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολάου με 16 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Ντραγκότι με 14 πόντους, έχοντας ½ δίποντα, 3/8 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμετοχής.

Τι μας άρεσε : Η τρομερή ψυχραιμία της Intercity από τη γραμμή των βολών όταν η μπάλα ζύγισε τόνους.

Τι δεν μας άρεσε : Το γεγονός ότι δεν αναφέρθηκε στην live μετάδοση του αγώνα ότι η Old Firm έμεινε να αγωνίζεται με 4 παίκτες στο τελευταίο λεπτό.