17/09/2023
Slam Ducks 7 12 16 11 - 46 -
Κούροι Κέας 5 8 8 16 - 37 -

Η εξέδρα έφερε γούρι τελικά για τους Slam Ducks!

Σε ένα ματς που ως βασικό του χαρακτηριστικό είχε το πολύ ωραίο κλίμα, οι Slam Ducks πήραν την πρώτη τους νίκη για φέτος, επικρατώντας με 46-37 της νεοσύστατης ομάδας των Κούρων Κέας των Παούρηδων και του Ρουσουνέλου.

Χαμηλό σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σιγά σιγά τα πατήματά τους. Με ένα δεξί hook του Λειβαδή από τους Slam Ducks άνοιξε το σκόρ της αναμέτρησης, ενώ για τους Νησιώτες, ο Βουτυράς σκόραρε πρώτος από την ομάδα του, πετυχαίνοντας ένα τριποντάκι. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου στόχο βρήκαν οι Παούρης, Τσουμάκος (2π.), καθώς και ο Μαυροζούμης με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 7-5.

Παρόμοιο σε ρυθμό με το πρώτο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με το Λειβαδή (4π.) και τον Χάλδα με δύο τρίποντα (6π.) να ξεχωρίζουν για την ομάδα του Ισαακίδη. Από την άλλη, λογαριασμό άνοιξε ο νεαρός Γκόλιας με ένα τρίποντακι και Βουτυράς με ένα δίποντο. Οι δυο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στον φωτεινό πίνακα του «Γεώργιος Στεφανόπουλος» να γράφει 19-13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ανδρέας Ρουσουνέλος με ένα τρίποντο από το «logo» (!) και ένα καλάθι και φάουλ ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας της ομάδας του. Οι Ducks βρήκαν λύσεις από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με τον Λειβαδή (4π.) και το καλάθι και φάουλ του Τσουμάκου (6π.) και κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, για να προηγηθούν στο τέλος του δεκαλέπτου με 35-21.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε με το δίποντο του Λειβαδή, το οποίο ακολούθησαν τα τρίποντα του Χάλδα και του Μαυροζούμη. Εύστοχοι ήταν και οι Κούροι, με δύο τρίποντα από τον Μπεθάνη (6π.) και ένα δίποντο από τον Γκόλια, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, προκειμένου να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά. Τελικά, η ομάδα του Ισαακίδη έφτασε στο πρώτο της ροζ φύλλο με σκορ 46-37 και ξεκίνησε θετικά τη χρονιά.

Betsson MVP για τους Slam Ducks αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Λειβαδής ο οπόιος πέτυχε 12 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Ισαακίδης, Καραλουκάς 4, Λειβαδής 12, Μαυροζούμης 8 (12ριμπ.), Πλούμπης, Τσουμάκος 8, Χάλδας 14

Κούροι Κέας (Παούρης): Βουτυράς 8, Γκόλιας 5, Μπεθάνης 8, Νικόλας Παούρης 4, Σταμάτης Παούρης 4, Ρουσουνέλος 8

Τι μας άρεσε: Οι τρίποντες βόμβες του Ρουσουνέλου και του ανερχόμενου star Γκόλια!