09/12/2022
Ιπ-πότες 9 16 8 18 - 51 -
Γιουγκοπιάστηκα 19 19 13 14 - 65 -

Η Γιούγκο ξεμπερδεύει νωρίς με την παραμονή!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Ιππότες (0-5) υποδέχθηκαν την Γιουγκοπιάστηκα (2-3) για το αναβληθέν παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League. Χτίζοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας η Γιούγκο επικράτησε σχετικά άνετα με 51-65, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά για μια ακόμα φορά τον Γιώργο Παπαγεωργίου (18π., 6/9 τρ.), αλλά και τον Betsson mvp Νίκος Τσάνταλη (22π., 15ρ.).  Η ομάδα του Νίκου Πουριέζη έχει κερδίσει πλέον και τους δύο ουραγούς και φαίνεται πως θα πετύχει από νωρίς τον μίνιμουμ στόχο της παραμονής. Οι Ιππότες, παρότι έβγαλαν αντίδραση στην τελευταία περίοδο, δεν κατάφεραν να αποφύγουν την 6η διαδοχική ήττα και τα προβλήματα… συνεχίζονται. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Η Γιούγκο θέλησε να βάλει γρήγορα τις βάσεις για τη νίκη και κατάφερε, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα 0-10 στα πρώτα λεπτά. Ο Παπαγεωργίου (12π.) μπήκε καυτός στο ματς με 4/4 από την περιφέρεια, ενώ οι Τσάνταλης (4π.) και Νικολαΐδης ήταν κι αυτοί αποτελεσματικοί στο low post. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Ιππότες που χρειάστηκαν αρκετά λεπτά για να βρουν τα πατήματά τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Κεκεμπάνου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της στο επιθετικό σκέλος, χωρίς όμως να καταφέρει να πλησιάσει τη Γιούγκο. Τσιούφης (6π.), Ντούκα (5π.), Παπαδόπουλος (3π.) και Παπασημακόπουλος (2π.) τράβηξαν το κουπί για τους γηπεδούχους, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Τσάνταλη (6π.), Νικολαΐδη (5π.), Μπαντρά (3π.), Πουριέζη (3π.) και Κωσταρίδη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-38.

Μετά την ανάπαυλα η Γιουγκοπιάστηκα παρέμεινε ανώτερη διευρύνοντας το υπέρ της προβάδισμα. Το δίδυμο Παπαγεωργίου (6π.) – Τσάνταλης (4π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Ιπποτών, οι οποίοι βασίστηκαν κυρίως στον Κεκεμπάνο (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-51.

Οι φωνές του Νταλαμπίρα στη λήξη της 3ης περιόδου αφύπνισαν τους Ιππότες. Οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι και την χαλάρωση της Γιούγκο, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 10-0 έχοντας σημαντική πολυφωνία στην επίθεση. Κάπου εκεί όμως η Γιουγκοπιάστηκα ξανά βρήκε τον καλό της εαυτό και χάρη στους Τσάνταλη (8π.) και Νικολαΐδη (6π.) απλοποίησε εκ νέου την υπόθεση νίκη, επικρατώντας τελικά με 51-65.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ιππότες είχαν 15/53 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη. Στον αντίποδα, η Γιουγκοπιάστηκα είχε 17/44 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Τσάνταλης με 22 πόντους και double-double, έχοντας 8/18 δίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιαννάκη Ντούκα με 9 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Ιππότες (Κεκεμπάνος) : Κεκεμπάνος 13 (1), Κοσιαράς 2, Νταλαμπίρας 2, Ντούκα 9 (1), Παπαδόπουλος 3 (1), Παπασημακόπουλος 7 (1), Πεπόνης 3, Τσιούφης 12 (2).

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης) : Κωσταρίδης 3, Μπαντράς 3 (1), Νικολαΐδης 16, Παπαγεωργίου 18 (6), Πατάγιας, Πουριέζης 3, Τσάνταλης 22.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Παπαγεωργίου.