23/05/2023
ΗΡΩΝ 11 9 9 14 - 43 -
Sun Γριές 9 8 14 15 - 46 -

Η Γριά η κότα έχει την εμπειρία!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall οι Sun Γριές πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Summer Development League, επικρατώντας του ΉΡΩΝ με 43-46 σε ένα ματς που κρίθηκε στις ειδικές καταστάσεις.

Σε ένα μοιρασμένο και αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο ο Ήρων έδειξε να πατά ελαφρώς καλύτερα, παίρνοντας μικρό προβάδισμα, χάρη στα καλάθια των Μαυροδημητράκη (6π.), Αγη. Τσουκαλά (3π.) και Βέργη (2π.). Οι μετέπειτα νικητές παρέμειναν σε απόσταση ενός καλαθιού, απαντώντας με Σαπουντζή (4π.), Πέλεχα (2π.) και Μπόζα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η παραγωγικότητα των δύο ομάδων παρέμεινε φτωχή, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-8 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Ο Κριτσέλης (5π.) έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα, ενώ οι Sun Γριές βρήκαν στήριγμα στους Κάλλη (2π.), Μπόζα (2π.), αλλά και στον μετέπειτα Betsson mvp Φώτο (3π.) που συνέχισε να δίνει πολλές δεύτερες επιθέσεις στην ομάδα του. Σκορ ημιχρόνου, 9-8.

Μετά την ανάπαυλα, οι Sun Γριές ανέβασαν σημαντικά την απόδοσή τους σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, ανατρέποντας τα δεδομένα με κύριους δράστες τους Μπόζα (6π.), Φώτο (6π.) και Γλένη (2π.). Μακριά από τον καλό του εαυτό βρέθηκε ο ΉΡΩΝ, παρά την προσπάθεια των Μαυροδημητράκη (5π.), Άγη. Τσουκαλά (2π.) και Βέργη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για το πρώτο τους ροζ φύλλο, όμως η εμπειρία των φιλοξενούμενων έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά τους. Με τους Νίτσικα (6π.), Σαπουντζή (4π.), Μπαγετάκο (3π.) και Γλένη (2π.) να βγαίνουν μπροστά, οι Sun Γριές λύγισαν τον αξιόμαχο ΉΡΩΝ, αναγκάζοντάς τον παράλληλα σε τέταρτη ήττα σε ισάριθμα ματς.

Στο τέλος του αγώνα, η ΉΡΩΝ είχε 15/58 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 21 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Sun Γριές είχαν 16/43 δίποντα, 1/33 τρίποντα και 11/24 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δήμος Φώτος με 9 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μαυροδημητράκης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/14 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

ΉΡΩΝ (Μαυροδημητράκης) : Βέργης 9, Κριτσέλης 5, Λάβδας, Μαυροδημητράκης 17 (1), Νικολάου, Τσουκαλάς Α., Τσουκαλάς Αγη. 12 (1).

Sun Γριές (Πέλεχας) : Γλένης 5, Θεοδωρακόπουλος, Κάλλης 2, Μπαγετάκος 13 (1), Μπόζας 12, Νίτσικας 7, Πέλεχας 2, Σαπουντζής 6, Φώτος 9.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.