17/05/2022
Deportivo Faliro 16 17 13 18 - 64 -
Harlems 23 14 11 20 - 68 -

Η Harlemara στον τελικό!

Στον τελικό της Master League προκρίθηκαν οι Harlems, καθώς στον δεύτερο ημιτελικό κέρδισαν για τρίτη φορά φέτος την Deportivo HNC Coin με 64-68 και θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τους Γκουρούδες!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Harlems στον ημιτελικό, καθώς με 7 πόντους του Σιάμου, 4 του Κοψιδά και τρίποντα των Ιωσηφίδη, Δαμίγου και Κουτρουμπή, προηγήθηκαν με 0-14 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 7, 16-23. Ο Μπίμπας με 7 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 5 πρόσθεσε ο Μαρούσος.

Στην δεύτερη περίοδο η Deportivo HNC Coin ήταν ελαφρώς καλύτερη και με 8 πόντους του Κριεκούκη, 4 του Μπίμπα και 3 του Γαρμπή, μείωσε μέχρι και στο καλάθι, 32-34, 1:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 33-37, με τον Κοψιδά να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να σκοράρει τους 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Μπίμπα και 4 του Μαρούσου, το συγκρότημα του Μαρινάκη πλησίασε στο καλάθι, 46-48. Τους Αμερικανούς διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Δαμίγος και Σταυρόπουλος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Ισπανοί” πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Μπίμπα, 4 του Δήμτσου και τρίποντο του Κριεκούκη, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 56-52, 5:30 για την λήξη. Ωστόσο, η παρέα του Ρουσιώτη διατήρησε την ψυχραιμία της και με μεγάλα σουτ των Δαμίγου, Σταυρόπουλου, Κάντζιου και Κοψιδά, έφυγε από τον Κολωνό με το εισιτήριο για τον τελικό με 64-68!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 18/42 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 19/49 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Deportivo HNC Coin ο Κριεκούκης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 2/4 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των Harlems ο Δαμίγος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Deportivo HNC Coin (Κριεκούκης): Τσάβαλος 4, Κριεκούκης 17 (3), Μαρούσος 9, Γαρμπής 1, Γάτσιος, Μπίμπας 27 (4), Δήμτσος 4, Αναγνώστης 2

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 16 (1), Σκαρμέας 2, Κάντζιος 3 (1), Κουτρουμπής 3 (1), Σιάμος 10, Καρράς 4, Ιωσηφίδης 3 (1), Σταυρόπουλος 10, Δαμίγος 17 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του ημιτελικού!