06/12/2019
West Bombers 13 19 11 12 - 55 -
Hood BC 9 32 14 26 - 81 -

Η Hood είναι εδώ!!!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την Hood στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής επικράτησε εύκολα των 5 West Bombers με 55-81 στο κλειστό του Μενιδίου.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι West Bombers, καθώς με 7 πόντους του Ρούσσου, 4 του Σουλελέ και δίποντο του Ζαχαρίου, προηγήθηκαν με 13-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Μαθιουδάκης με 7 πόντους, ενώ το πρώτο καλάθι είχε βάλει ο Σολδάτος.

Στην δεύτερη περίοδο η Hood ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους  Σαρρή – Σολδάτο να πετούν φωτιές με 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 32-41. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι νέοι 10 πόντοι του Ρούσσου και οι 7 του Σουλελέ.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, το συγκρότημα του Πατσάκα κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά 14 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 43-55, χάρη σε 9 πόντους του Μαθιουδάκη και το πέμπτο τριποντάκι του Σαρρή. Αν και έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις, οι Βομβιστές πάλευαν να παραμείνουν ζωντανοί για την διεκδίκηση της νίκης, με τον Μουζακίτη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 43-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Hood πάτησε γκάζι και έτσι έφτασε εύκολα στη νίκη με, έπειτα από 8 πόντους του Στεφόπουλου, 6 του Πρωτόγερου, 5 του Μαθιουδάκη, 4 του Milicevic και τρίποντο του Σαρρή. Για την παρέα του Μπαρδούλη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Σουλελές, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Οι ¨Βομβιστές¨ ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 12/17 βολές, 14/33 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι ¨Μπεργκεράδες¨ είχαν 2/3 βολές, 26/48 δίποντα και 9/35 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 (!) ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, είχαν 1 τάπα και έκαναν μόλις 6 λάθη Τόλη Λαύκα!

Πολυτιμότερος των West Bombers ο Ρούσσος με 20 πόντους, έχοντας 10/11 βολές, 2/6 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη. Mvp για την Hood ο Μαθιουδάκης με 23 πόντους, έχοντας ½ βολές, 8/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

West Bombers (Μπαρδούλης): Ζαχαρίου 2, Σουλελές 21 (3), Μουζακίτης 10, Σταυρόπουλος 2, Ρούσσος 20 (2)

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 12 (1), Γουναρίδης, Πρωτόγερος 10 (6 ασίστ), Σαρρής 18 (6), Γανέλης 4, Στεφόπουλος 8, Milicevic 6, Μαθιουδάκης 23 (2), Διακονικολάου (7 ασίστ)

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, με σωστό και ωραίο μπάσκετ!