22/09/2022
Indians 8 11 15 15 - 49 -
Hood BC 17 10 18 19 - 74 -

Η Hood επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί!

Στο Basketaki Arena για το Basketaki Cup , η Hood χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε των Indians με σκορ 49-74  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Απόστολο Λαύκα , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Σιφναίο πήραν το προβάδισμα στο σκορ , 2-6 και 4-11 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-6 έκλεισαν τη περίοδο στο συν 9 , 8-17 . Ο Σιφναίος πέτυχε 6 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Μητσάκος , Κοσκίνας , Βασάλος και Μπακάλης είχαν από 2 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι αξιόμαχοι Indians με τον Βασσάλο να αναλαμβάνει δράση μείωσαν στους έξι , 16-22 , για να έρθει η αντίδραση των παικτών του κόουτς Πατσάκα , αφού με όπλο την άμυνα τους οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα οχτώ πόντων , 19-27  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λαύκας με 4 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Βασσάλος  .

Το τρίτο δεκάλεπτο η Hood με τους Σαρρή και Θεοδώρου να ηγούνται των προσπαθειών της βρέθηκαν στο συν δεκατρία , 24-37 , εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση που τους χώριζε έναντι των αντιπάλων τους στους δεκατέσσερις ,31-45 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 34-45 . Ο Θεοδώρου πέτυχε 5 πόντους , ενώ από τους ηττημένους ο Βασσάλος είχε 4 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες το κόουτς Μπασδάνη μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκε , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με τους πιθανούς τρόπους με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια περα για πέρα δίκαιη νίκη με σκορ 49-74 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Λαύκας με 14 πόντους , 13 ριμπάουντ , 3 κλέψιμο , 4 ασίστ και 1 κόψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Μητσάκος είχε 9 πόντους , 5 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κοψίματα.

Η Hood είχε 22/45 δίποντα , 8/23 τρίποντα , 6/10 βολές , 44 ριμπάουντ , 17 ασίστ , 10 κλεψίματα , 2 κoψίματα και 7 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/46 δίποντα , 8/27 τρίποντα , 5/12 βολές , 34 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 3 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 10 λάθη .

Indians(Κασιμάτης): Βασιλάκος , Βασσάλος 14 , Δημητρίου 6 , Ζήσης 3 , Κοσκίνας 13 , Μαμάκος 2 , Μητσάκος 9 , Μπακάλης 2 , Τσιώτας , Φαραός .

Hood(Πατσάκας) : Γιάτσε 10 , Θεοδώρου 9 , Λαύκας 14 , Μπέσιος 5 , Πρωτόγερος 13 , Σαρρής , Σιφναίος 12 , Σολδάτος  .

Τι μας άρεσε : Η επιρροή του Απόστολου Λαύκα στην εν γένη παρουσία της ομάδα του κόουτς Πατσάκα στο παρκέ !