24/02/2020
Hood BC 10 11 14 11 - 49 -
Γιουγκοπιάστηκα 15 12 5 11 - 43 -

Η Hood τη μάχη χαρακωμάτων!

Απόγευμα Σαββάτου στο ΓΣΠ   και στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League η Hood (5-6) υποδέχθηκε τη Γιουγκοπιάστηκα (3-8) κατακτώντας το δίποντο με την εμπειρία της σε ένα κλειστό και μέτριο επιθετικά παιχνίδι .

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα εντός των γραμμών προηγούμενοι αρχικά με 0-6 με τους αντιπάλους τους να προσπερνούν με 7-6 χάρη στον Σολδάτο (5),  αλλά να δέχονται στη συνέχεια  ένα 0-9 σερί από τους Παπαγεωργίου (6), Πατάγια & Κοέν (όλοι τους από μια βόμβα τριών πόντων) για να μειώσει ο Milicevic (5) για το 10-15 της πρώτης περιόδου.

Η “Γιούγκο” έπαιζε αποτελεσματική ζώνη κρατώντας τη Hood στην άμυνα και με τον Νικολαΐδη (4) δραστήριο στο ζωγραφιστό και τους Κοέν – Πατάγια (από 3) να συνεισφέρουν έφτασε ως το +10 (17-27), σίγησε όμως με τη σειρά της στα τρία τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τον Πρωτόγερο (6) να το εκμεταλλεύεται μικραίνοντας την απόσταση στη λήξη του (21-27).

Η κατάσταση άλλαξε μετά την ανάπαυλα όταν και ο Πατσάκας έσφιξε την άμυνα με τους αντιπάλους τους να σκοράρουν με το .. σταγονόμετρο και βήμα βήμα βάζοντας στην εξίσωση τον Σιφναίο (6)και τους Σαρρή – Διακονικολάου (από 3) έκανε την ανατροπή παιρνώντας μπροστά προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου όσο από την άλλη σκόραραν μόνον οι Νικολαΐδης (3) και Λάππας (2). Σκορ στο τριαντάλεπτο 35-32.

Ο Σαρρής (3) με τη μοναδική του τρίποντη ρουκέτα έδωσε το σύνθημα για τη Hood στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, και μπορεί ο Παπαγεωργίου (5) να ανταπέδωσε αρχικά με το ίδιο νόμισμα ωστόσο οι αντίπαλοι του διατήρησαν μια διαφορά χάρη στην …άγρια κατάσταση που βρέθηκε ο Διακονικολάου (7) που το πήρε πάνω τα τελευταία λεπτά απομακρύνοντας κάθε κουβέντα που η Γιουγκοπιάστηκα είχε βάλει στο τραπέζι, με το τελικό 49-43 να είναι το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα και  των νικητών ο αλάνθαστος Γιάννης Διακονικολάου(13π, 6ρ,2κλ, 1κοψ). Καλύτερος των αντιπάλων τους ο Βασίλης Πατάγιας (7π,8ρ,2ασ,2κλ & 2 λάθη)

Η στατιστική αποτυπώνει μερικώς την εικόνα των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές υστέρησαν σε εκτέλεση (25-26% εντός πεδιάς, 13-27% τρίποντα )  υπερέχοντας από τις βολές (55-43%) ,έχασαν τη μάχη των αιθέρων (38- 53 ριμπάουντ), μοίρασαν  όμως δύο περισσότερες τελικές πάσες (7-5) & έκαναν σχεδόν διπλάσια  κλεψίματα (13-7) , παραπάνω κοψίματα (3-1) και σημαντικά λιγότερα λάθη (9-22).

Hood (Πατσάκας.) :  Σολδάτος 5 (4κλ), Μπιμπλής, Σιφναίος 7, Πρωτόγερος 6 (1κοψ), Γουναρίδης, Σαρρής 6(1τρ, 5ρ, 1κοψ),Κλιμαντήρης, Λαύκας 1(12ρ), Milicevic 11 (9ρ), Διακονικολάου 13(2)

Γιουγκοπιάστηκα (Παπαζαφειρόπουλος):  Μπαντράς 2, Πουριέζης, Πατάγιας 7(1), Παπαγεωργίου 11(2τρ, 6ρ, 1κοψ), Κύρκος (5ρ), Νικολαΐδης 9 (9ρ),Ανδρέαδης 3, Κοέν 7(2), Τσέκος (6ρ), Λάππας 4 (7ρ)

Τι μας άρεσε : Ντέρμπι με προσήλωση στην άμυνα , πείσμα και θέληση για τη νίκη αμφότερα  με τις ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο σε απόδοση.

Τι δεν μας άρεσε : O συνολικά χαμηλός ρυθμός (μόλις 12 ασιστ αμφότερα),  η αστοχία των γηπεδούχων (3/22) από τα 6.75 καθώς και οι 6/14 βολές των φιλοξενουμένων