27/09/2021
Αμόκ 15 16 12 27 - 70 -
Indians 16 11 27 20 - 74 -

Η ιαχή των Ινδιάνων!

Το βράδυ της Κυριακής 26, Σεπτεμβρίου, σε ένα απίστευτο ματς με καταιγισμό Τριπόντων, οι Indians πήραν τη νίκη με 70 – 74 απέναντι στην Aμόκ και είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του κυπέλλου.
Εξαιρετικός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο! Οι Ινδιάνοι είχαν ισχνό προβάδισμα 15 – 16 με τον Βασσάλο να είναι πρώτος σκόρερ με 9 πόντους και τους Μητσάκο(4) και Κασιμάτη να ακολουθούν, ενώ για την Αμόκ ο Τριανταφύλλης με δύο τρίποντα, Ορφανός με 6 πόντους και Βιγικάκης με τρίποντο διαμόρφωναν το αποτέλεσμα.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Ινδιάνους να πετυχαίνουν 4 γρήγορους πόντους με Κασιμάτη και Κοσκίνα , αλλά στη συνέχεια η Αμόκ με τον Ορφανό(7) να συνεχίζει να ηγείται πέρασε μπροστά 24-20. Στα πέντε λεπτά που απέμεναν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Κοσκίνα(5), ενώ για τους γηπεδούχους Δερδενές , Κλάπης και Ορφανός διαμόρφωναν το 31 – 27
Φοβεροί και τρομεροί Ινδιάνοι εμφανίστηκαν στην τρίτη περίοδο. Πέτυχαν 27 ολόκληρους πόντους με πρώτα βιολιά τους Κασιμάτη(8),Κοσκίνα (7), Μητσάκο(6)και Βασσάλο και με την σκληρή τους άμυνα , ξέφυγαν με 43-54. Για την Αμόκ ο Ορφανός (8) φαινόταν απελπιστικά μόνος επιθετικά.
Η Αμόκ μπήκε αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο να γυρίσει το εις βάρος της ματς. Με τον Βιγικάκη να βάζει 5 πόντους και τους Δερδενέ, Ορφανό να βοηθούν μείωσε 52 – 55. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με συνεχή τρίποντα και άμεσες απαντήσεις από κάθε ομάδα! Ο Κασιμάτης ντύθηκε Στέφ Κάρι με τρία απίθανα τρίποντα και 11 συνολικούς πόντους και ο Ορφανός σε ρόλο Ρέτζι Μίλερ απαντούσε από παντού με 11 επίσης πόντους! Οι γηπεδούχοι βρήκαν βοήθειες και από Βιγικάκη, Τριανταφύλλη και Δερδενέ, αλλά η ομάδα του Ρόϊνα , με Μαμάκο, Τσιώτα και Βασσάλο να βάζουν το λιθαράκι τους , πήραν την μεγάλη νίκη με 70-74!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Βασσάλος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ , 1 κλέψιμο και άξιο συμπαραστάτη τον Φώτη Κασιμάτη με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο απίθανος Παναγιώτης Ορφανός με 35 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Η Αμόκ είχε 23 / 35 δίποντα, 9 / 35 τρίποντα, 15 / 22 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.
Οι Indians είχαν 23 / 36 δίποντα, 10 / 24 τρίποντα, 18 / 28 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Αμοκ(Δουρακάκης): Βιγικάκης 12(7ρ.), Χιώνης, Ορφανός 35(11ρ.), Μπακόλας, Αβαρκιώτης, Τριανταφύλλης 10, Κλάπης 3, Τρυγωνόπουλος, Ιωαννίδης, Δερδενές 10(15ρ.), Καραθάνος(6ρ.).
Indians(Ρόϊνας): Βασιλάκος 5 (3ας.), Μητσάκος 10, Κοσκινάς 15(4ας.), Φαραός, Μαμάκος 2(7ρ.), Τσιώτας 2, Κασιμάτης 24, Μηνάς, Βασσάλος 16(12ρ,6ας.),Σκενδέρογλου.
Τι μας άρεσε: Ηταν ενα απολαυστικό ματς από όλες τις πλευρές!