10/03/2024
Intercity BC 17 14 11 13 - 55 -
Green Rose BC 11 9 20 9 - 49 -

Η Intercity που αντέχει. Η Intercity που μπορεί!

Καλύτερη ήταν η Intercity στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Σταματόπουλο, Συρνιώτη και Νικολάου προηγήθηκε με 17-11. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Δημητρόπουλο και Κουλαρμάνη και έμειναν κοντά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και πήραν διψήφιο προβάδισμα (31-20). Οι ατομικές ενέργειες του Κουλαρμάνη του Κανίνια δεν βελτίωσαν ιδιαίτερα την εικόνα των φιλοξενούμενων που συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη, έβγαλαν αντίδραση και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (42-40) καο το να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι πέταξαν στα σκουπίδια το καλό προβάδισμα που είχαν και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Με την ίδια συνταγή της επιτυχίας και τον Κουλαρμάνη σε εξαιρετική κατάσταση, το Green Rose έκανε την ανατροπή στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι που απέδειξαν πως μόνο τυχαία δεν είναι η μέχρι τώρα πορεία τους, έβαλαν στο φινάλε τα μεγάλα σουτ με τους Συρνιώτη και Νικολάου και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη που τους διατηρεί σε... τροχιά πλέι οφ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Συρνιώτης με double double και 13 πόντους (6/9 δίποντα, 1/3 βολές, 14 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κουλαρμάνης με 22 πόντους (4/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές).

Intercity (Νικολάου): Στρίκος 6, Συρνιώτης 13, Σταματόπουλος 17, Σπαής, Σταυρόπουλος, Μπόζας 5, Αργυριάδης, Νικολάου 14

Green Rose (Ροζάκης): Χριστοδουλάκος 3, Πάσχος 8, Δημητρόπουλος 6, Κανίνιας 4, Φιλιππάκης, Νικολακόπουλος 2, Ροζάκης 4, Πετρόχειλος, Κουλαρμάνης 22 (3)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των φιλοξενούμενων από το -11 και ο τρόπος που διαχειρίστηκαν οι γηπεδούχοι το υπέρ τους προβάδισμα στα τελευταία λεπτά.