25/04/2023
CITÉ BC 7 13 4 11 - 35 -
Never Again 11 14 16 18 - 59 -

Η καλή εμφανιση στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε την νίκη στους Never Again!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Οι Never Again το εκμεταλλεύτηκαν και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τις προσπάθειες του Μυλιόρδου και του Τιτιρλά. Οι CITE BC απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Στρόλιου και του Αδαλόγλου διαμορφώνοντας το 7-11.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στη δεύτερη περίοδο καθώς οι Never Again προσπαθούσαν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας και να ξεφύγουν στο σκορ με τα καλάθια του Χαρισόπουλου και του Σπάθη, όμως οι CITE BC έβρισκαν απαντήση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Αναγνώστου και τον Μπατάλα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 20-25.

Οι Never Again μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους με τις όμορφες συνεργασίες του Χαρισόπουλου και του Χιώτη να δίνουν μία διαφορά ασφαλείας στην ομάδα τους. Οι CITE BC μπήκαν νωθρά στο παρκέ και πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και την αστοχία από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 24-41.

Στην τέταρτη περίοδο οι CITE BC εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Αναγνώστου και τον Στρόλιο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Never Again έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 35-59.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Παναγιώτης Χαρισόπουλος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους CITE BC ξεχώρισε ο Ιωάννης Στρόλιος με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

CITE BC: Μπατάλας 6, Στρόλιος 10, Αναγνώστου 13(3), Τσιαϊλάνης 2, Καραμπέτσος, Αδαλόγλου 4.

Never Again: Τιτιρλάς 5(1), Μυλιόρδος 6, Παπαϊωάννου, Χιώτης 9(1), Συρόπουλος 4, Σπάθης 5(1), Τσόρλαλης, Σαχινίδης 3(1), Λεφάκης 4, Χαρισόπουλος 23(2).

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Παναγιώτη Χαρισσόπουλου.