14/11/2021
Most Wanted 27 14 16 18 - 75 -
Lasson BC 8 6 17 11 - 42 -

Η καλή μέρα από το πρωί… φάνηκε!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Most Wanted στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς μπαίνοντας από το πρώτο λεπτό πολύ δυνατά, μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο τον αγώνα κόντρα στην Lasson, την οποία και κέρδισαν με 75-42 για την πέμπτη αγωνιστική!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Most Wanted στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντα του Νικολάου, 6 πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Πίκουλη, 4 του Ελευθεράκη και buzzer beater τρίποντο του Λαγωνικάκου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 27-8. Ο Φώτης Καραμπάς με 4 πόντους και οι Άρης Καραμπάς – Τσουμπαρόπουλος με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Καραμασιώτης και με 8 δικούς του πόντους, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με αέρα 27 πόντων, 41-14. Δεν μπόρεσε η Lasson να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Ράλλη, Ντίσιο και Άρη Καραμπά να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Λαγωνικάκου και 4 πόντους του Πίκουλη, οι Most Wanted έφτασαν στο +30, 52-22. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στο υπόλοιπο της τρίτης περιόδου ήταν να μειώσουν στους 26, 57-31, μετά από 8 πόντους του Κρητικού και 3 του Τσουμπαρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 57-31!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Καταζητούμενους να φτάνουν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 75-42, έπειτα από 6 πόντους του Ελευθεράκη, 5 του Καραμασιώτη και 4 του Πίκουλη. Για την “Αρκούδα” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Φώτης Καραμπάς (4π), Κοντονάτσιος (3π), Ντίσιος και Κρητικός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 23/50 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 16/50 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5  κοψίματα.

Κορυφαίος των Most Wanted ο Πίκουλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Lasson ο Κρητικός με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ πήρε 4 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 16, Παπακωνσταντίνου 2, Καραμασιώτης 13 (2), Παπαδόπουλος 8, Λαγωνικάκος 9 (3), Πίκουλης 12, Μιτζέλος 2, Ντάνασης 3, Βασιλόπουλος, Νικολάου 10 (2)

Lasson (Καραμπάς Φ.): Τσουμπαρόπουλος 5, Ράλλης 2, Κρητικός 10 (1), Καραμπάς Φ. 10, Μανίκας, Κοντονάτσιος 5, Σύλλας 2, Καραμπάς Α. 4, Ντίσιος 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των Most Wanted!